Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Padişahların çizgi hali

Türkiye'de ilk kez 36 Osmanlı padişahının hayatı çizgi roman haline getirildi. Çizgi roman serisini hazırlayan çizer Yüksel Akman en çok savaş sahnelerinde zorlandığını söylüyor

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Padişahların çizgi hali
Çizer Yüksel Akman (54) çizgi dünyasına kendini adamış bir isim. Yayım dünyasında adını, çalışmalarını bilmeyen yok. Dünya klasiklerinden yerli klasiklere kadar 5 binden fazla resimlediği kitabı bulunan, çalışmadığı yayınevi neredeyse kalmayan Akman, yıllarca bir fiil İstanbul Cağaloğlu'ndaki atölyesinde çocuk hikayeleri ve masalları resimleyip boyama kitaplarına resimler çiziyor. Akman'ın meslek yaşamında Osmanlı padişahlarının hayatını resimlemek gibi bir hayali varmış. Dört yıl bu hayalını gerçekleştirmek için atölyesine kapanıyor Akman. İlk olarak Fatih Sultan Mehmed'in çizgi romanını çizmeye koyuluyor. Ardından Kanuni Sultan Süleyman'ı. Sonra Osmanlı padişahlarının çizgi romanlarını göstermek için her şey hazır halde proje çalışmalarını yayınevlerine götürmeye başlıyor. Çamlıca Basım Yayın'a gittiğinde ise işin seyri değişmiş. Çünkü 36 Osmanlı padişahının hayatını çizgi romana uyarlama fikri ortaya çıkmış. Zaten o da "En büyük hayalim Osmanlı padişahlarının çizgi romanını yapmaktı" diyor. Bu hayalini gerçekleştirmek için başladığı Osmanlı Padişahları Çizgi Roman Serisi için 16 bin sayfa tarihi döküman okumuş Akman. Her bir Osmanlı padişahının hayatını en ince ayrıntısına kadar araştıran ve Çağaloğlu'ndaki atölyesinde çalışan çizer Akman "Tarihten sapmadan çizgi romana tüm padişahların hayatını uyarlamak zorlu bir süreçti. En çok savaş sahnelerinde zorlandım. Gerildiğim anlar oldu, çizerken duygusal olarak çok etkilendim. Savaş sahnesini hayal etmek, onu yansıtmak zorlayıcıydı" diyor.

HAYAL GÜCÜMÜ DE KULLANDIM

O, tarihi kişilikleri çizgi romana uyarlarken padişahların karakterlerinden ilham almış: "Gerçekten sapmadan ama hayal gücümü kullanarak çalıştım. Görmediğimiz bir dönemi zihninizde kurguluyor ve yansıtmaya çalışıyorsunuz. Her ne kadar Osmanlı üzerine araştırmalar yapsam da belli olayların geçtiği mekanlardan bazıları günümüzde yok, burada hayal gücü devreye giriyor. Geceli- gündüzlü atölyede sabahlayarak Osmanlı Sultanları Çizgi Roman Serisi'ni bitirebildim. Hazırlayan ise Özcan F. Koçoğlu oldu." Çizer Akman, dünyada bu tür projelerde çizerlerin ekip olarak çalıştığını ama tek başına 36 padişahı bitirebildiği için çok mutlu olduğunu söylüyor. Osmanlı Sultanları Çizgi Roman Serisi, hedef kitle olarak ortaokul ve lise öğrencilerine hitap etse de Akman çizgi roman okuyucusunun yaşının olmadığını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Padişahların çizgi hali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN