Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oh ne rahat 80'den sonra hayat

Yıllarca okudular, çalıştılar, para kazandılar. Çocuklar büyüdü, torunlar el öpmeye başladı. Zor günler geride kaldı, sorumlulukları azaldı. Onlar köşelerine çekilmedi. Artık hobilerine zaman ayırıyor, hayattan keyif alıyorlar. Kimi her gün yürüyor ya da yüzüyor, kimi gece eğlencesinden geri kalmıyor... Sokak hayvanlarını sahiplenenler, otomobil yarışlarına katılanlar da cabası...

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Oh ne rahat 80'den sonra hayat

Dr. HASAN İNSEL
Uzun yaşamak için sevin, sevilin ve bol bol kahkaha atın

Avrupa Önleyici Tıp ve Anti- aging Derneği Kurucu Üyesi Dr. Hasan İnsel insan ömrünün 120'ye çıktığına değiniyor ve uzun ve sağlıklı bir yaşam için "Ne yerseniz yiyin, sadece kilolu olmayın, bol bol kahkaha atın ve mutlu olun" tavsiyesinde bulunuyor. Botoks gibi anti-aging yöntemlerinin de etkili olduğunu söyleyen İnsal "100 yaşında sörf yapan, araba yarışına katılanlar var" diyor. Kendisi de araba yarışlarına katılıyor.
- İnsan ömrü uzuyor... Bunun temel nedeni nedir?
- Günümüzde modern tıbbın getirdiği faydalarla modern yaşamın getirdiği kötülüklerin savaşmasına şahit oluyoruz. Televizyonların kumandası var, sokaklarda oynamıyoruz, hareket alanımız kısıtlı. Eskiden havuzlara asit atardık şimdi yağan yağmurdaki asitten ötürü alkali atıyoruz. Ama diğer taraftan tıbbi yeniliklerle teraziyi öbür tarafa çekiyoruz. Erken teşhis konuluyor, check-up çok önemli. Yanına bir de kaliteli yaşam eklenince insan ömrünün uzaması kaçınılmaz oluyor. Biz 2000'li yılların başından itibaren insan ömrünün 120 olduğunu söylüyoruz.
- Peki ama herkes aynı şekilde yaşlanmıyor. Nedir aradaki bu farkın nedeni?
- Çünkü bazıları yaşlanırken diğerleri ihtiyarlıyor. Siz oturup "Ben yaşlanıyorum" derseniz, çevreyle kontağınızı keserseniz, dostlarınızı aramayı bırakıp izole hayat yaşarsanız ihtiyarlarsınız. Sosyal hayat çok önemli.
- O halde mutlu olmak iyi yaş almanın sırı diyebilir miyiz?
- En önemli şey mutlu olmak... 100 yaşını geçen kişilerin hayatları araştırıldığında tek bir müşterek nokta çıkıyor. O da hepsinin mutlu sosyal ya da aile hayatları olması. Mutlu olan, etrafını seven, sevilen, gülen kişiler 100 yaşını geçiyor.
-Beslenmenin sağlıklı yaşlanmada ve uzun yaşamada etkisi yok mu?
- Etkisi var ama mucize de beklemeyin. Suratı asık, sağla solla kavga eden insanlar 100 yaşını pek göremeyeceği gibi kilolu insanlar da göremez. Domates çiğ yerine ızgara ya da ketçap olarak tüketildiğinde prostat kanserinden koruyor. Mangalı yanlış yaparsak kanserojen etki yapıyor. Et kara olmayacak ama içi 70 derece pişecek gibi kurallar var. Ama bunlara uyacağız derken hayat kayıyor.

ÖMÜR HESABI

- Sizin bir de ömür hesabınız var. Bundan bahseder misiniz?
- Gelin hep beraber şöyle bir yaşam hayal edelim. Bizim bir ömür hesabımız olsun. Yaptığımız iyi şeyler ömür hesabımıza artı, zararlı şeyler eksi diye işlensin. Bir banka hesabı gibi, ömür hesabı. Sabah kalktık şöyle bir aynaya gülümseyerek baktık, kendi kendimize sen harikasın mı dedik, kazandık üç dakika. Eşimizle küçük bir kahvaltı münakaşası ve gitti yedi dakika ömür, stres önemli. Kahvaltıda şöyle bir sucuklu yumurta, biliyoruz ki hesabımızdan 22 dakika götürecek. Listesi var bütün iyilerin ve kötülerin, dakika dakika yazılı. "Hadi canım boş ver" deyip belki de yedik o sucuklu yumurtayı, sonra da 45 dakika tempolu yürüyüş bize getirdi artı 20 dakika ömür. Eksi 4'deyiz sabah sabah. En azından bu hesabı yapan, banka hesabını inceden inceye kontrol eden gibi, eninde sonunda duruma hakim olacaktır. Ama bir de hiç hesabına bakmayan, hesapsızca para harcayanlar var ya. İşte böyle biriysek harcıyoruz ömür hesabından dakikaları, hiç farkında olmadan.

ARKADAŞINA GÖNDER
Oh ne rahat 80'den sonra hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN