Mamma mia!!! n çiçekleri Antalya’da açtı

, EXPO 2016 Antalya’ya tüm bahçecilik geleneğini sergileyeceği bir pavyonla katılıyor. Dünyanın en büyük süs bitkisi üreticilerinden biri olan , Antalya’da adeta şov yapıyor

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Mamma mia!!! İtalyan çiçekleri Antalya’da açtı
yeşil bir memlekettir. Gerçek anlamda. Kasabası, büyük şehri... Hayatın yavaş ya da büyük bir hızla aktığı her noktasında, koca koca villalarda, küçücük evlerin minik pencerelerinde nların doğa sevgisini görmek mümkün. Nereye baksanız rengarenk dersek abartmış olmayız. Kısa yoldan, "Doğayı, çiçeği seviyorlar herhalde" dersek haksızlık etmiş oluruz bu çiçek açan memlekete. Nedenini anlatalım. Peysaj yeni bir şey değil için, yüzyıllar öncesine dayanıyor. 15. yüzyıldan beri İtalyanlar bu işe kafa yoruyor. Hem zengini hem yoksulu kendi payına düşen toprağı oya gibi işliyor, özel bahçeler yapıyor.

25 BİN EURO'YA AĞAÇ
Bu gelenek, bugüne kadar hep gelişerek gelmiş. Öyle ki yıl 2016 olduğunda ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 5'i süs bitkisi üretiminden geliyor. Bu az bir rakam değil elbette. Dünyanın en büyük süs bitkisi üreten şirketleri İtalyan kökenli. Yani yeşilsever İtalyanlar tüm dünyaya çiçek açtırıyorlar. İtalya'nın bitki üretim merkezi, Pistoia. İrili ufaklı yüzlerce şirket, envai çeşit süs bitkisi üretiyor. Tam anlamıyla, görsel olarak da birer ağaç fabrikası gibi çalışıyor bu şirketler. Yetiştiriyor, TIR'lara yüklüyor ve istenilen yere gönderiyorlar ürünlerini. Küçük bitkilerin yanı sıra büyük ağaçlar da üretiliyor. Zeytin, kavak, meyve ağaçları... Ağaçların boyutlarına göre fiyatları değişiyor. 25 bin Euro'ya ulaşan fiyatlar söz konusu. Türkiye de İtalya'nın en büyük müşterilerinden biri, ülkemizdeki birçok projede İtalyan bitkileri kullanılıyor. İTA (Italian Trade Agency-İtalyan Dış Ticaret Ajansı) Türkiye ile olan ilişkilere çok önem veriyor. Kurum EXPO 2016 Antalya'da resmen şov yapmaya hazırlanıyor. Antalya'da yer alan İtalyan bahçesinin yapımında ülkenin en önemli mimarları arasında sayılan Marco Servalli ve Guiseppe Lunardini görev alması bu iddia yüzünden. Dün açılan, 30 Ekim'e kadar sürecek olan ve 55 ülkenin katıldığı, Türkiye'nin bu yıl ilk kez ev sahipliği yaptığı fuarın teması: Çiçek ve Çocuk. Sadece Türkiye'deki büyük projeler değil, Buckingham Sarayı Kraliyet Bahçeleri, Amman Camii, Ürdün Haşimi Emirliği Kral Abdullah Yerleşkesi de İtalyan bitkilerine emanet. Ayrıca Sochi ve Londra olimpiyat oyunlarının peysajı da İtalyan bahçelerinden çıkma.

Çocuklara sürpriz var
İtalyan şirketleri ve İtalyan Dış Ticaret Ajansı Türkiye'de yapılacak fuarı çok önemsiyor. Antalya'da yaklaşık 1000 metrekare alanda, İtalyan bahçeciliğinin en güzel örnekleri sergileniyor. Proje kapsamında çocuklara ayrı bir önem veriliyor. ITA Genel Müdürü Dr. Aniello Musella, yeşil sevgisinin çocuklara, yeni kuşaklara aktarılması gerektiğinin altını çiziyor. Bu nedenle sadece çocuklara ayrılmış bir alanda çeşitli etkinlikler düzenlenecek, çocuklara bitki sevgisi aşılanmaya çalışılacak. Ayrıca İtalyan pavyonunda pizza, makarna, dondurma gibi geleneksel İtalyan lezzetleri de ikram edilecek. Çocuklar için bir de sürprizi var İtalya'nın. Etkinliklere katılan çocuklardan en beğendikleri bitkilerin resimlerini çizmeleri istenecek. Ve yapılacak değerlendirme sonucu üç çocuk konaklama dahil İtalya'ya gidiş dönüş uçak bileti kazanacak. Talihli çocuklar İtalyan Büyükelçiliği tarafından ağırlanacak.

Limonlu bahçe
İlk bakışta limon ağaçlarının göze çarptığı bu bahçe, sanata olan katkılarıyla tanınan Medici ailesine aitmiş. Şimdilerde UNESCO'nun korumasında. Bahçede limon ağaçlarının yanı sıra çok sayıda gül fidanı da yer alıyor. Ayrıca yaşı 700 yılı bulan çınar ağaçları da var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamma mia!!! İtalyan çiçekleri Antalya’da açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN