Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Angelina’ya ne oldu?

Bir zamanlar dünyanın en güzel kadını olarak gösterilen 46 yaşındaki Angelina Jolie’nin 35 kiloya düştüğü iddia ediliyor, uzmanlar “Bu çok tehlikeli” diyor

Angelina’ya ne oldu?
AngelIna Jolie, 2001'de vizyona giren Lara Croft: Tomb Raider filmi ile şöhret oldu. 31 yaşındaydı ve Hollywood aradığı yeni yıldızını bulmuştu. O dönemde 54 kiloydu ve abidesi yıldızların arasından dolgun hatlarıyla sıyrılmayı başarmıştı. Ancak annesi Marcheline Bertrand'ı 2007'de kaybedince bir şeyler değişmeye başladı. Annesi dokuz yıl le mücadele etmişti ve onu kaybettiğinde ilk biyolojik çocuğu Shiloh'u daha yeni kucağına almıştı. Ağır bir depresyona girdi. Bu durum fiziksel görüntüsüne de yansıdı. 2007'den sonra Jolie asla 50'li kiloların üzerine çıkmadı. 2008'de ikizlerini dünyaya getirdiğinde bile o eski görüntüsünden eser yoktu. Amerikan basını sık sık Jolie'nin yemek yemeyi tamamen bıraktığına, anoreksiyanın pençesinde ölüme doğru yürüdüğüne dair haberler yaptı. Ancak 2013 yılında gerçek ortaya çıktı. Jolie, geçirdiği bir operasyonla tüm dünyada konuşuldu. Doktorunun yüzde 87 meme kanseri, yüzde 50 ise yumurtalık kanserine yakalanma riski bulunduğunu söylemesi üzerine 2013'de iki göğsünü de aldırdı. Operasyonlar sürdü, yumurtalıklarını ve fallop tüplerini de aldırdı. Aldığı kararı ve gerekçesini New York Times gazetesine yazdığı bir yazıda anlattı. Çocuklarının annelerini kanserden kaybetmesini istemediğini ve onlar için tıbbın el verdiği ölçüde hayatta kalabilmek için her şeyi yapacağını yazdı. Jolie'nin 25 Nisan'da Londra'da bir restorandan çıkarken görüntülenmesi de zayıflık-hastalık iddialarını yeniden gündeme getirdi. Üzerindeki gri şalın altından görünen aşırı zayıf kol ve bilekleri medyayı harekete geçirdi. Uzmanların '"Kilosu 37.5-35 kilo olabilir" açıklamasıyla yer yerinden oynadı... Peki dünyanın bu en güzel kadınına ne oldu? Kadınlara ilham kaynağı olan Jolie'nin durumunu uzmanlara sorduk.

İç organları çökebilir
Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş, "Bu denli zayıf olmak, tansiyon düzensizliklerine, depresyona, protein enerji malnutrisyonuna, kas zayıflığına, başta kalp olmak üzere iç organlarda yetmezliğe kadar gidebilecek işlev kayıplarına, bağışıklık sistemin güçsüzleşmesine ve buna bağlı olarak enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlıyor." dedi.

Kanser tehdidi söz konusu olabilir
Memorial Ataşehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erol ise, ünlü yıldızın yaşadığı tabloyu şöyle değerlendirdi: "Bu tablo anoreksiya olabilir, enfeksiyon, kanser, tiroid hastalıkları, kontrolsüz tip 1 diyabetten kaynaklanabilir. Bütün bunlar ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu durumda hareket kabiliyetinde azalma, adet görememe, östrojen yetmezliği tabloları görülecektir. Hızlı kilo kayıpları kemik kaybına neden olur. Kas iskelet sistemi güçsüzleşir. Zaman içinde çoklu organ yetmezliği tabloları ortaya çıkabilir. Bu durum çözülmediğinde tablo daha da ileri gider ve hayati tehlike görülebilir."

Belki de yeme bozukluğu yaşıyor
Medical Park Bahçelievler Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Engin Türkmen ise "Onun boyundaki bir kişinin normal kilosunun 55 olması gerekir. Eğer iddia edildiği gibi 35 kiloya kadar düştüyse bu tabii ki çok ciddi bir olay. Bunun meme kanserine bağlı bir kilo kaybı olup olmadığının araştırılması gerekiyor." dedi. Türkmen, yeme bozukluğunun da kilo kaybına neden olabileceğini belirterek şöyle konuştu: "Jolie'de kilo kaybına sebep, tüberküloz denilen ince hastalık da olabilir. Bu kadar ciddi kilo kaybı kişide hayati fonksiyonları tehlikeye sokabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Angelina’ya ne oldu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN