Yaz sıcağını unutturan en serin yerler

Sıcaktan bunaldınız, evden çıkmak bile istemiyorsunuz... Her yer sıcak diye düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü ’nin farklı köşelerinde bu mevsimde serin havasıyla size derin bir nefes aldıracak birçok yer var

Giriş Tarihi: 10.7.2016
Yaz sıcağını unutturan en serin yerler
Henüz yaz mevsiminin ortasındayız ama sıcaklar şimdiden bunaltmaya başladı bile. Sıcak havaya bir de yüksek nem oranı eklenince özellikle büyük şehirler nefes alınamaz hale geldi. Gerçi tatil yöreleri de farklı değil. Oralarda da hava çok sıcak. Tek serinleme yolu denizler ve havuzlar. Oysa ki 'nin farklı köşelerinde tam da bu mevsimde serin havasıyla ferahlatan birçok yer var. Jolly Tur ile Etstur'un yurtiçi ve kültür turları departmanları ile Fest Travel ekibi, SABAH Pazar için 'nin en serin yerlerini belirledi.

Gökçeada
'nin en büyük adasında, Akdeniz tipi iklim görülüyor. Yıl boyunca etkili olan rüzgarlar lodos ve poyraz. Sıcaklık yaz aylarında ortalama 25 derece ama asla sıcaktan terlemiyorsunuz. Yine de bunaldığınızı hissederseniz Tepeköy'e gidip tarihi çınar ağacının altında kısa bir mola verebilir ve çeşmeden akan buz gibi suyla serinleyebilirsiniz.

Saklıkent
Antalya sıcaktan kavrulurken, ilin sınırları içinde bulunan Saklıkent güneşin ulaşamadığı gölgelik yerleri ve serin havasıyla gelenleri karşılıyor. Fethiye'deki Eşen Çayı'nın bir kolunun aktığı ve Bey Dağları'nın kaynak suyunun da eklendiği kanyon, buz gibi sularıyla ünlü. 18 km'lik kanyonda rafting ya da yürüyüş yapılabiliyor.

Babadağ
Yaklaşık 2 bin metre yüksekliğindeki dağ Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunuyor. Hava ne kadar sıcak olsa da burası her zaman serin. Babadağ'ın eteğinde yer alan tatil beldesi Ovacık da serin rüzgarları ile ünlü.
Bozcaada Ege denizindeki Bozcaada'yı gezerken karşınıza güçlü bir rüzgar çıkabilir. Bu güçlü rüzgar, yaz kış adaya hakim. Poyraz, lodos, meltem... Biri kesildi mi diğeri etkisini gösteriyor. Özellikle ağustos sıcağında bile varlığını hissettiren rüzgar sayesinde ada bunaltıcı sıcaklardan uzak bir tatil vaat ediyor. Ayrıca bu rüzgar adadaki yel değirmenleriyle elektriğe de dönüşüyor. Bozcaada'da yazın da havanın kapandığı günler oluyor. Lodos yüzünden feribot seferleri aksayabiliyor.

Kaçkar Dağları
Doğu Karadeniz'deki Kaçkar Dağları, Türkiye'de buzul etkisinin görüldüğü ender yerlerden biri. Kaçkar Dağları Milli Parkı'nda buzullar, buzul gölleri, buzul vadileri bulunuyor. Dağlar serin havasıyla ve doğasıyla ziyaretçilerine yazın bunaltan sıcaklarını unutturuyor.

Kazdağları
Çanakkale ve Balıkesir arasında kalan Kazdağları'ndaki Sutüven Şelalesi ve yanındaki Hasan Boğuldu Göleti çok güzel bir manzaraya sahip. Şelaleden akan sular çınarların gölgesiyle birleşince ortama serinlik hakim oluyor, yaz sıcakları aklınıza bile gelmiyor. Bu arada bölgeye gelmişken Hasan Boğuldu efsanesini de yöre halkından dinlemeden dönmeyin.

Karaburun
İzmir sınırları içindeki Karaburun ulaşımının zahmetli olması, tesis sayısının azlığı nedeniyle bakir kalabilmiş doğa harikası ilçelerden biri. Burası hem sakin hem de serin. Öğleden sonra hava kararıncaya kadar her gün denizden karaya düzenli esen imbat rüzgarı, sıcak havalarda bile ilçenin serin olmasını sağlıyor. İlçenin berrak denizi de serin ve dalgalı.

Karadeniz yaylaları
Yeşilin binbir tonu, tertemiz bir hava, lezzetli yöresel yemekler, dereler, göller... Karadeniz yaylaları tüm bunların yanı sıra yaz aylarından bunalanlara serin havasıyla kucak açıyor. Trabzon'da Kayabaşı, Giresun'da Kümbet, Rize'de Kavron, Elevit, Tirovit, Palovit, Verçenik, Tatos, Hazindağ, Amlakit ve Ovit, Artvin'de Maçahel bu yaylalardan sadece birkaçı. En ünlülerinden biri Ayder Yaylası. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin yaklaşık 20 km güneydoğusunda yer alan yayla, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı. Zaten yaylanın serin havasının sırrı da bu ormanlarda gizli. Karadeniz'in ünlü yaylasında konaklamak için alternatif çok. Hemen belirtelim ziyaretinizi yaz aylarında bile yapıyor olsanız akşam saatlerinde soğuktan üşüyüp şömineyi yakmak isteyeceksiniz. Güneşin altında kavrulmak değil, bulutların arasında yaşamak istiyorsanız Gito Yaylası da iyi bir seçenek. 2100 metre yükseklikte yer alan yayla da, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı. Hem şehrin sıcağından hem de stresinden kaçmak için ideal. Karla kaplı dağlara bakmak bile içinizi ferahlatmaya yetecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz sıcağını unutturan en serin yerler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN