Dokuz sekizlik Michael Jackson

Giriş Tarihi: 20.11.2016
Dokuz sekizlik Michael Jackson

İstanbul Girls Orchestra 2015’te bir araya gelmiş bir topluluk. Dokuz kadın müzisyenden oluşuyor. Bir de dansçılar var ekibe eşlik eden. Sevilen yerli ve yabancı şarkıları kanun, darbuka, klarnet, keman gibi sazlarla alaturka tarzda yorumlayan toplulukla Galata’da buluştuk

Dolapdere Big Gang'i hatırlarsınız. Bir döneme damgasını vuran grubun yapımcısı sadece kadınlardan oluşan bir orkestra kurmak için yola çıkıyor ve ortaya İstanbul Girls Orchestra çıkıyor. Ud, kanun ve klarnetle Michael Jackson yorumlamak zor ama bir o kadar da eğlenceli bir iş. Prodüktör Filiz Naz yapılmamış bir şeyi yaptıklarını, bu yüzden de gittikleri her yerde şaşkınlıkla karşılandıklarını anlatıyor: "Bu bir kadın projesi. Yola çıkış amacımız kadınlardan oluşan, eğlenceli bir grup oluşturmaktı. Dünya çapında patlamış şarkıları bizim enstrümanlarımızla yorumluyoruz." Topluluğun adı İstanbul Girls Orchestra. Ama tıpkı İstanbul gibi Türkiye'nin dört yanından gelen insanları barındırıyor bünyesinde. En genci 22, en büyüğü 40 yaşında olan elemanların arasında Siirtli de var, İzmirli de... Michael Jackson, Shakira ve Sting gibi dünyaca ünlü sanatçıların şarkılarını yorumlayan ekibin repertuvarı geniş: "Albümümüzde 13 şarkı var. Ama toplamda yaklaşık 100 şarkı yorumluyoruz. Michael Jackson'ın They Don' t Care About Us'ından, Sting'in Desert Rose'una, Shakira'nın Ojos Asi'sinden, Sezen Aksu'nun yorumladığı Olmaz Olsun'a... Repertuvarımızı oluştururken dillere pelesenk olan şarkıları seçtik. Ankara'nın Bağları'nı da okuyoruz, Adele ve Zaz da... Michael Jackson'ı 9/8'lik ritimde söylüyoruz. Şarkıyı dinlese eminim bayılırdı."


İstanbul Girls Orchestra'nın üyeleri (soldan sağa) Birsu Şallı (22), Filiz Satık (30), Filiz Aris (35), İrem Aydın (28), Gülşah Can (36), Ayten Çelik (30), Ecem Otgucuoğlu (26).

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI

Solist Filiz Aris aile gibi olduklarını söylüyor: "Kadınların bir arada, huzurla çalışması dışardan zor gibi gözüküyor ama bir keyifle çalışıyoruz. Provalarımız, konserlerimiz neşe içinde geçiyor. Aramızda iki arkadaşımız evli, sadece bir kişinin çocuğu var. İstanbul'un havasına ve kızına güven olmaz derler ama biz aileden farksızız." Ekip yakın zamanda kadın cinayetlerine karşı dikkat çekmek amacıyla konserler vermek istiyor. Bu özel konserlerde Sezen Aksu'nun Ünzile şarkısını yorumlamak niyetinde. Bunun için Sezen Aksu'yla görüşen topluluk üyeleri sadece kadınlardan oluşan bir orkestra olarak kadın meselelerine duyarsız kalamadıklarını söylüyor: "Hedefimiz kadınların gücünü ortaya koymak. 'Biz de varız' demek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokuz sekizlik Michael Jackson
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN