50'den sonra gelen başarı

50’sinden sonra dünyaca ünlü bir fast food zinciri kurabilir, ünlü olabilir ya da klasikleşecek bir roman yazabilirsiniz. Harvard ve Toronto Üniversiteleri’nin ortak çalışmalarına göre ileri yaşlarda başarılı olma ihtimalimiz artıyor

Giriş Tarihi: 27.11.2016
50'den sonra gelen başarı

Gençlerin sabretmesini, orta yaştakilerin pes etmemesini ve ileri yaştakilerin yeniden heyecanlanmasını sağlayacak bir araştırma yapıldı. Çalışmanın arkasında Harvard Üniversitesi ile Toronto Üniversitesi bilim insanları var. Geçen hafta açıklanan araştırmanın sonuçlarına göre; kadın veya erkek fark etmeksizin 50'sini geçen herhangi bir kişinin hayatta başarılı olma olasılığı artıyor. Uzmanlara göre 50'nci yaşın sırrı dikkat dağınıklığı. Kulağa ilk başta olumsuz gibi geliyor. Ama öyle değil.

ÇABUK DÜŞÜNÜYORLAR
Aslında siz de çevrenizdeki orta yaşlarını devirenlerden sıkça 'Kafam çok dağılıyor', 'Dikkatimi artık eskisi gibi toparlayamıyorum' ya da 'Bir konuya odaklanamıyorum' şeklinde şikayetler duyuyorsunuzdur. İşte Harvard ve Toronto Üniversitesi araştırmacılarına göre bu dikkat dağınıklığı sanıldığı kadar kötü değil. Araştırmaya liderlik eden Toronto Üniversitesi'nden Tarek Amer, "Beynin işlevi bilim dünyası için bugün de bir sır. Ama araştırdıkça yeni yeni detaylar ortaya çıkıyor. Geçmişte yapılan araştırmalarda yaş ilerledikçe beynin fonksiyonlarının zayıfladığı belirlenmişti. Ancak şimdi geldiğimiz noktada yaptığımız psikolojik testler ve beyin taramaları sayesinde yaşlanmaya bağlı olarak odaklanmanın azalması veya dikkat dağınıklığının aslında çok da kötü olmadığını saptadık. Hatta bu durum 50'sini geçenlerde çok da farkında olmadıkları olumlu etkiler bırakıyor. Örneğin genç yaşta olanlara göre karşılaştıkları problemleri çok daha kolay çözüyorlar. Bunun nedeni dikkat dağınıklığı sayesinde çok çabuk ve yaratıcı düşünmeleri. Ayrıca odaklanamamak sayesinde yeni bilgileri de daha kolay öğreniyorlar" sözleriyle araştırmalarını özetledi. Bu araştırmayı okuduktan sonra aklıma direkt olarak 50'sini geçtikten sonra başarıyı yakalayanlar geldi. İnternette kısa bir gezintinin ardından karşıma onlarca ünlü isim çıktı. Türkiye'den ilk kitabını 50'sinden sonra yazan Orhan Koloğlu'nu örnek verebiliriz. Yazar camiasından ayrıca dünya klasiklerinden Watership Down'ı 52 yaşında kaleme alan İngiliz Richard Adams karşımıza çıkıyor. Sanat dünyasından 51 yaşında çıktığı televizyon şovunun ardından efsaneleşen komedyen Betty White'ı düşünebiliriz. ABD'li girişimci Harland David Sanders ise belki de verebileceğimiz en iyi örneklerden biri. Sanders dünyaca ünlü fast food zincirini kurduğunda 65 yaşındaydı.

GENÇLER DURMAK YOK
Daha önce de İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu'nun yaptığı araştırmada en mutlu kişiler, yaşları 65 ile 79 arasında değişen kişiler çıkmıştı. Yani hem mutluluk hem de başarıyı 50'sini geçtikten sonra yakalayabiliriz. Gençler bunu düşünerek hayata daha bir pozitif bakabilir. Diğer taraftan da başarı için ileriki yaşlar beklenmemeli. Genç yaşında büyük başarı yakalayanların sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle teknoloji sayesinde genç girişimcilerin şansı belki de hiç olmadığı kadar yüksek. Önümüzde daha 30'una basmadan milyarder olan Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg gibi veya 2.5 milyar dolara geliştirdiği MineCraft oyununu satan 37 yaşındaki Markus Persson gibi örnekler var.

ZİRVEYE ULAŞMANIN SIRRI
Tam da başarılı olmak için yaşlılığı beklemek zorunda değiliz demişken, kısaca iş hayatlarında zirveye ulaşmış kişilerin sırlarına bakabiliriz. İşte Steve Jobs, Jack Ma, Jennifer Aniston, Serena Williams gibi farklı dallarda başarıya ulaşmış ünlülerin sırlarının ortak noktaları... Siz de hangi yaşta olursanız olun, bu yöntemleri uygularsanız başarıyı yakalayabilirsiniz.
Tutkulu ve hırslı olun.
Başarısızlıklarda pes etmeyin.
Kendinize uygun bir ekip kurun.
Vücudunuzla iyi geçinin yani uyku saatlerinize dikkat edin, sağlıklı beslenin.
Ruhunuzu ve beyninizi temiz tutun.
Kendi işinize odaklanın.
Trendleri takip edin.
İşinizdeki başarıyı sadece çok para kazanmaya indirgemeyin, yeniliklere açık olun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50'den sonra gelen başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN