Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alzheimer riski taşıyor muyum?

Giriş Tarihi: 8.10.2012 ABONE OL
Alzheimer riskini gösteren testler varmış. Babam Alzheimer olduğu için ben de yaptırmalı mıyım? A.Ş./Şanlıurfa

1907'de Alois Alzheimer'ın ilk Alzheimer vakasını sunmasının üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen, bu hastalığın kesin tedavisi hâlâ bulunamadı. Özellikle 65 yaş üzerindekileri etkileyen ve hafızayı aşırı zayıflatan Alzheimer'ın kesin bir teşhisi de yok.

60 YAŞINDAN SONRA
Ancak geçtiğimiz günlerde düzenlenen Uluslararası Alzheimer Kongresi'nde; tanıda kullanılabilen bazı görüntüleme yöntemleri açıklandı. Bunlar arasında beyin-omurilik sıvısında amiloid taraması da var. Ancak bu hastalıkta rol oynadığı düşünülen APOE4 geninin pozitif çıkması, kesin Alzheimer olacaksınız anlamı taşımıyor. Ailenizde Alzheimer hastalığı varsa; bu testleri 60 yaşından sonra yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bazı insanlar riskleri önceden öğrenmek isterken, bazıları da bu bilginin hayatlarını zindan edeceğini söylüyor. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatan tedavilerin olduğu da unutulmamalı.
***

Işık tedavisi ile solaryum farklıdır

Ben sedef hastasıyım. Sonbaharda cildim kötüleşiyor. Işık tedavisini yaptırmak ise zor oluyor. Acaba evimin yanındaki solaryum merkezine gitsem iyi gelir mi? L.G./Ankara

Sonbaharda hem azalan güneş ışığı, hem de bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte, sedefte alevlenme görülebilir.

CİLT KANSERİ NEDENİ
Cilt hekiminize başvurarak bu dönemi çok daha rahat geçirmenizi sağlayacak tedavileri öğrenmeniz önemlidir. Losyon veya cilt enjeksiyonlarına ihtiyacınız olabilir. Dediğiniz gibi bu hastalıkta ışık tedavisi de faydalıdır ancak solaryumla, ışık tedavisi kesinlikle aynı şey değildir. Işık tedavisinde kullanılan ışın, Ultraviolet B'dir ve bu ışının kanser yapıcı etkisi yoktur. Oysa solaryum neredeyse yüzde 97 oranında Ultraviolet A ışını yaymaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Ultraviolet A ışınlarının özellikle 35 yaşın altındaki kişilerde, cilt kanseri riskini yüzde 75 artırdığını belirtiyor.
***

Gripken spor yapılır mı?

Yeni bir spor programına başladım ancak grip oldum. Bu halde spor yapmanın zararı olur mu? F.N./Antalya

Hafif yürüyüş veya diğer hareketler, burun akıntısı-tıkanıklığı, hapşırma veya çok hafif boğaz ağrısı durumunda yapılabilir. Hatta burun pasajlarını açıp tıkanıklığa faydalı da olabilir. Ancak yine de yaptığınız egzersizin süresini ve şiddetini düşük tutmalısınız. Göğüs ağrısı, öksürük, mide bulantısı, kas ağrıları ve özellikle ateşiniz varsa, iyileşene kadar spor yapmamanızı öneriyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Alzheimer riski taşıyor muyum?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA