Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tansiyon ilaçları ve spor

Giriş Tarihi: 11.2.2013
Spor yaparken yürüyüş hızımı, kalp hızıma göre ayarlıyordum. Tansiyon ilacından sonra kalp hızım yükselmemeye başladı. Neden? Y.L./İstanbul

Haftanın en az beş günü, yine en az 30 dakika yapılan orta şiddetli egzersizler (tempolu yürüyüş gibi), en sık önerilen spor aktiviteleri arasındadır. Bu tempoyu ayarlamanın en kolay yolu da kalp atım hızını kontrol etmektir.

HAFİF TERLEYİN
Maksimum kalp hızınızın yüzde 60-75'ini hedeflediğinizde, orta şiddeti de yakalamış olursunuz. Maksimum kalp hızı için ise (220-yaş) formülü sıkça kullanılır. Ancak beta blokerleri gibi bazı tansiyon ilaçları, kalp hızını yavaşlatabilir. Bu durumda bu formül işinize yaramayacaktır. Derin derin nefes aldığınız, hafif terlemenin olduğu ancak konuşabildiğiniz bir tempoyu yakalamayı hedefleyin. Kalp atım hızınız yükselmese de yine de vücudunuzda yağ yakımı meydana gelecektir.

Sadece şeker kontrolü yetmez

Annem şeker hastası. Evde sürekli şekerini ölçüyoruz. Başka hangi kontrolleri yaptırmalıyız? E.A./Kars

Şeker hastalığında; açlık kan şekeri ve son üç aylık kan şekeri dengesini gösteren hemoglobin A1C kontrolü, hastalığın vücutta yarattığı hasarın önlenmesi açısından büyük önem taşır.

RİSK ÜÇ KAT AZALIYOR
Ancak son dönemde yayınlanan ve yaklaşık 25 bin kişiyi altı yıl takip eden bir çalışmaya göre; şeker hastalarının tansiyon ve kolesterol kontrolüne de aynı özeni göstermesi gerekiyor. Şeker seviyelerinin yanında; sistolik (büyük) tansiyonu 130 mmHg, LDL (kötü) kolesterolü 100 mg/dL altında tutmayı başaranlarda, kalp ve damar hastalığı riski neredeyse üç kat azalıyor. Buna kilo ve bel çevresi kontrolünü de ekleyebilirsiniz. Hekiminizin önerdiği aralıklarla tetkik yaptırmayı da aksatmayın.

Erken yaşta saç beyazlaması

22 yaşındayım. Saçlarım beyazlamaya başladı. Acaba stresten mi, yoksa genetik mi? L.F./Niğde

Saç beyazlaması 35 yaş üzerinde başlar. Ancak ailede erken yaşta saç beyazlaması olanlarda, B12 eksikliği, tiroid sorunları, vitiligo, egzema gibi sağlık problemlerinde, aşırı sigara içenlerde, bazı ilaçları kullananlarda da saç beyazlaması daha erken yaşlarda başlayabilir. Bir uzmana başvurarak önce altta yatan bir hastalık olup olmadığını araştırın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tansiyon ilaçları ve spor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN