Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansere karşı sekiz bitkiden oluşan karışım

Giriş Tarihi: 22.2.2013

Çinli bir bilim insanının geliştirdiği PC-SPES, prostat kanserini önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bitkisel bir karışım. Ürünün içinde; gingseng, meyan kökü ve krizantem gibi sekiz şifalı bitki bulunuyor

Prostat kanseri; diğer kanser türlerinde olduğu gibi yaşam biçimini etkileyen faktörlerle ilişkilidir. Fakat bu ilişki, meme veya akciğer kanserindeki kadar güçlü veya yoğun değildir. Bununla birlikte; prostat kanseri riskini azaltmak için tütün ürünleri ve aşırı alkolden uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek büyük önem taşır.

MEYAN KÖKÜ VE GINGSENG

PC-SPES; pek çok erkeğin, prostat kanserinin önlenmesi veya tedavisi için kullandığı, sekiz şifalı bitkiden oluşan bir karışımdır. Ürün; Amerika'da eğitim görmüş Çinli bir bilim insanı olan Sophie Chen tarafından prostat kanserli bir arkadaşına yardım etmek amacıyla geliştirilmiştir. PC-SPES'in içeriği şu bitkilerden oluşur:
Çin'de lösemi tedavisinde kullanılan bir bileşen olan indirubin
Meyan kökü
Ginseng
Reishi mantarı
Skullcap
Krizantem çiçeği
Antihormonal bir bileşik olan 'rabdosia rucescens'

ANTİ-HORMONAL

California Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada; hiç hormon tedavisi görmemiş prostat kanserli hastaların çoğunun, PC-SPES'e olumlu yanıt verdiği tespit edildi. Çalışmada, 70 katılımcının tamamının PSA'larında (prostatta bulunan protein yapısında bir enzim) azalma görüldü. Bu etki; ilacın antihormonal özelliğinden kaynaklanırken, PC-SPES alan erkeklerin yüzde 80'inin testosteron düzeylerinde kayda değer bir azalma tespit edildi.

TESTOSTERON SEVİYESİNİ CİDİ BİÇİMDE DÜŞÜRÜYOR
PC-SPES; aktif bileşenleri ve etki mekanizması tam olarak tanımlanmamış, pahalı bir bitkisel karışımdır. Özellikle hastaların testosteron seviyesinde ciddi düşüşe neden olması, tıp otoritelerinin kafasında soru işaretleri bırakıyor. Bu tedavinin hastalar üzerindeki etkileri ve yan etkileri; çoğu bitkisel ilaçta görülenden çok daha büyüktür. Bağımsız bir laboratuvarın raporunda; üründe güçlü bir kan inceltici olan 'warfarin' maddesi bulunduğu şeklinde uyarı yapılmıştır. Bu rapor; PC-SPES'in üreticisi olan Botanic Lab tarafından ürünün geri çekilmesine yol açmıştır.

YÜZDE 70'İNDE İYİLEŞME GÖRÜLDÜ
PC-SPES ismi, İngilizce 'prostate cancer' ve Latince 'umut' anlamına gelen 'spes' kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yapılan son araştırmalar, bu ürünün; bin 700'ü aşkın prostat kanserli hastanın yüzde 70'inin tedavisine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Bazı hastaların, kemik taramalarında da iyileşme görüldüğü biliniyor.

YAN ETKİLERE DİKKAT EDİN!
PC-SPES, birden fazla yan etkiye neden olabilir. Tedavinin ardından hastalarda testosteron seviyesinin belli bir oranda düştüğü, çoğu erkekte ise meme hassasiyeti veya meme büyümesi oluştuğu görülmüştür.

HALSİZLİK VE KRAMP
PC-SPES bazlı tedavilerde rastlanan diğer yan etkiler ise şunlardır:
Libido azalması
Ereksiyona ulaşma ve koruma yeteneğinde azalma
Gevşek barsak hareketleri ve hastaların yaklaşık üçte birinde ishal
Hastaların üçte birlik kısmında bacak krampları veya kas krampları
İdrar akışında değişim (artış veya azalma)
Halsizlik
Alerjik reaksiyonlar
Nadir de olsa, bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtıları
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere karşı sekiz bitkiden oluşan karışım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN