Bu antibiyotiğe dikkat

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu, yaygın kullanılan isimli antibiyotiğin, ni bozarak lere neden olabileceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 14.3.2013 16:15 Güncelleme Tarihi: 14.3.2013 16:17

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu (FDA), yaygın kullanılan Azitromisin - isimli antibiyotiğin ni bozarak lere neden olabileceği uyarısında bulundu.

FDA'nın açıklamasında, bu antibiyotiğin kalpteki elektrik aktivitelerinde bozulmalara neden olduğu aktarıldı. Kurum, doktorlara hastalarına önerirken, sağlık durumlarını da dikkate almalarını önerdi.

Zitromax, az sayıda tablet içermesi ve kullanım süresinin kısa olmasından dolayı birçok hasta tarafından tercih edilen yaygın kullanımı olan bir antibiyotik.

ABD'nin Vanderbilt Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar da, bronşit ve sinüzit gibi sık görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Zitromax isimli ilacın kalp krizine neden olduğunu ortaya koymuştu.

540 BİN HASTA TAKİP EDİLDİ

14 yıl boyunca birçok farklı antibiyotik kullanan 540 bin hastanın sağlık raporları takip edildi. Buna göre, beş gün boyunca Zitromax kullanan hastaların 29'u kalbe bağlı hastalıklarla hayatını kaybetti. Bu rakam, diğer antibiyotikleri kullanan veya hiç kullanmayan insanların ölüm oranının iki katı olarak belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu antibiyotiğe dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN