Bazıları daha mı kolay bağlanır?

Giriş Tarihi: 28.3.2013
Ben bir sigara tiryakisiyim, çikolataya da düşkünüm. Keyif aldığım her şeye aşırı bağlanıyorum. Acaba bazı kişiler daha mı kolay bağlanıyor? K.M./Bursa

Sizin serzenişiniz aslında haklı sebepler içeriyor. Çünkü bazı insanlar, nikotine karşı çok daha çabuk bağımlılık geliştiriyor.

EĞİLİM ARTABİLİR
Sigara bağımlılığının daha çok sosyopsikolojik yönünden söz edilse de, sigara içmenin verdiği haz ve bırakma sonucu ortaya çıkan eksiklik belirtileri; kimyasal bağımlılığın işaretleridir. Tütündeki nikotin, kanda eriyerek beyin hücrelerini etkilemeye başlar. Hem bağımlılığı, hem de zihinsel uyanıklığı tetikler, hafızanın iyi işlemesine yardımcı olur. Tapper ve arkadaşları, 2004 Kasım'ında Science dergisinde yayınladıkları çalışmalarıyla; nikotinik asetilkolin algaçlarının alt ünitesinde değişim olan insanlarda, nikotin bağımlılığı eşiğinin düştüğünü göstermişlerdir. Bu durumdakiler, nikotinin bağımlılık yapıcı etkilerine daha eğimli olabilirler.

***
Kadınlarda saç dökülmesi

Doğumdan sonra saçım dökülmeye başladı. İki yıldır da sürüyor. Ne yapmalıyım? N.L./İzmit

Doğum sonrası saç dökülmesi normal kabul edilebilecek bir durumdur ama iki yıl devam etmişse, sebebe yönelik tetkikte fayda var. Kadınlardaki saç dökülmesi çok sebepli olabildiği için aşağıda sayacağım tetkiklerden bazılarını yaptırmak gerekebilir. Kadınlarda genellikle tanı, eleme usulü ile konulur. Sebebin ne olduğunu anlamaya yardımcı olan bu testler; hormonların seviyelerinin tespiti, kan demirinin ölçülmesi, tiroit bezinin görev yapıp yapmadığının belirlenmesi, tam kan sayımı, kronik enfeksiyonların taranmasıdır. Gerekirse kafa derisi biyopsisi de istenebilir.
***
Abim gece yatağını ıslatıyor

22 yaşındaki abim geceleri yatağını ıslatıyor. Bu sorun için nereye başvurmalıyız? N.Y./İstanbul

Gece yatağını ıslatma 4 yaşına kadar çocukların yüzde 30'unu etkilerken, ağabeyiniz yaşında bu oran yüzde 0.5'e iner. Bu kadar uzun süre devam etmesi; altında organik bir sebep arama ihtiyacını doğurur. Yani bu; idrarını tutamama mı, yoksa gece yatağını ıslatma mı karar vermek gerekir. İyi bir ürolojik değerlendirme ile böbreklerin, idrar torbasının ve idrar kanalının fonksiyonu değerlendirilir ve sistemik bir rahatsızlığın olup olmadığına bakılır. Organik bir sebep bulunamayan rahatsızlıkların temelinde psikolojik sorunlar yatar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bazıları daha mı kolay bağlanır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN