Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ı döküyor

Diyarbakır Memorial Hastanesi'nde görevli Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Dr. Ali Cemal Yılmaz, ve nargile ının, dökülmesine neden olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 18.4.2013 11:34

Uzm. Dr. Yılmaz, kullanımının kronik dejeneratif rahatsızlıklara, hatta ölüme bile sebep verebileceğini söyledi. Sigara ı ortamında çokça bulunmanın da dökülmelerine, beyazlamasına ve saç kalitesinin bozulmasına sebep olduğunu vurgulayan Uzm. DR. Yılmaz, bu etkilerin klinik gözlemlerle doğrulandığını ifade etti.

Sigaranın içinde 50'den fazla maddenin bulunduğunu anlatan Uzm. Dr. Yılmaz, "Bu maddelerin vücutta çokça zararlı etkileri vardır. Ama sadece sigara dumanı saçlara nasıl etki ettiğini 2000 yılında İtalya'da yapılan bir çalışmada gösterilmiştir. Saç hücrelerdeki genler yani DNA üzerinden etki ettiğini gösterilmiştir. Bu genetik değişiklikler hücrede programlanmış hücre ölümü olarak tarif ettiğimiz apoptozisi tetiklemiştir. Bir nevi saç hücreleri sigara dumanı maruziyeti sonrasında intihar etmektedir. Ayrıca sigarada bulunan nikotinin damar daraltıcı etkisinden dolayı deride kanlanmayı bozmakta ve bu da deri altı tabakasında incelme ve kıl köklerinde yara dokusuna sebep olmaktadır. Bu etkilerden korunmak için mezoterapi yapılabilir.

L-Sistein, B6 vitamini ve N-Astilsistein kullanımı gibi vitamin ve antioksidan içere preparatların local ve sistemik kullanımları saç kalitesini önemli miktarda etki etmektedir. Saçlarımıza ne kadar ehemmiyet veriyorsak bu ehemmiyeti sigara dumanı olmayan ortamlarda bulunarak da gösterebiliriz' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara dumanı saç döküyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN