yapabilir

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayhan Bilgici, cep telefonuyla aşırı yazan ve yla aşırı vakit geçirenlerde erken eklem rahatsızlığı () denilen nin yaşanabileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 18.6.2013 15:55
Bilgici, aşırı mesaj çeken ve oyun konsolu kullananların baş parmağı içe doğru büken kaslarında kalınlaşma ve eklemlerde oluşabileceğini belirtti.

gibi teknolojilerin hayatımıza yeni girdiğini bu nedenle sonuçlarının ilerde görüleceğini vurgulayan Bilgici, şunları söyledi:

'Muhtemelen bu kişilerde erken kireçlenme ve dejenerasyon olacak. Bilgisayarı fazla kullandığınızda kireçlenmeyi artırır. Bu durum eklemlerimizde bozulmaya yol açıyor. Her eklemimiz için bu durum geçerlidir. Kontrollü bir şekilde spor yapmak çok iyidir ancak erken yıpranmalar görülebilir. Çiftçilerde kalça problemi çok görülür çünkü kalçalarını çok kullanırlar. Çok yoğun kullandığınız zaman eklemlerimizde kireçlenme gelişebilir. Teknolojiyi bu kadar yoğun kullanmamız eklemlerde erken yapıyor diye bir bilimsel verimiz yok. Aşırı mesajlaşmanın ve oyun konsolu kullanmanın sonuçlarının ilerde göreceğiz ancak erken eklem rahatsızlığı olacağı çok aşikardır.'

YATTIĞIMIZ YERE DİKKAT

Kullanılan yatak ve yastığın vücudun şekline uygun olması gerektiğine dikkati çeken Bilgici, şunları kaydetti:

'Kullandığımız yastığın boynun normal eğriliğini desteklemesini ve yatağın vücudumuzun şeklini almasını istiyoruz. Dümdüz bir yatak bel eğriliğinizi desteklemeyen bir biçimdir. Yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olmasını isteriz. Beli ağıran tahtada yatacak uygulamasıda yanlış bir şeydir. Yere battaniye serilerek yatılması bizim istediğimiz bir uygulama değildir. Yattığımız yerin dümdüz olması değil vücudumuzun şeklini alması gerekiyor. Vücut zaten yattığınızda en uygun pozisyonu bulur. Omurgamız dümdüz olmadığı için dümdüz bir yatak ve sert bir zeminde yatmak doğru değildir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa mesaj kireçlenme yapabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN