Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaz sorunu: Aşırı terleme

Giriş Tarihi: 24.6.2013
Terleme şikayetim nedeniyle insan içine çıkamaz oldum. Çok utanıyorum. Ne önerirsiniz? A.U./Ankara

Aşırı miktarda terleme; hiperhidroz olarak bilinir. Hiperhidroz; koltukaltı, el-ayak tabanı, kasık ve alın bölgelerinde oluşabilir. Öncelikle aşırı terlemeye yol açan tıbbi nedenleri bir uzmana başvurarak araştırın.

HER GÜN DUŞ ALIN
Menopoz, hipertiroid, ateşli hastalıklar, erkeklerde testosteron eksikliği ve bazı ilaçlar; bu şikayete yol açabilir. Bunun için sıcak içecekler ile kafein, alkol ve baharatlardan uzak durun. Deodorantlar ile koku sorununu kontrol edin. Ter bezlerini aluminyum tuzlarıyla kaplayarak terlemeye azaltan antiperspirantları deneyin ve her gün duş almaya özen gösterin. Duştan sonra el-ayak dahil iyice kurulanın. Ayak pudrası, terletmeyen çorap-ayakkabı kullanabilirsiniz. Giysilerinizi doğal kumaşlardan seçin. İleri vakalarda iyontoforez, botoks uygulaması veya antikolinerjik ilaçlar ya da nadiren cerrahi teknikler kullanılabilir.

Sağlıklı mangal nasıl yapılır?
Eşim mangal yapmayı çok seviyor ama ben kanserojen diye istemiyorum. Ne yapmalıyız? T.K./İzmir
Yüksek ısıda mangal yapmak; kırmızı et, tavuk ve balıktaki proteinleri, HCA denilen kimyasallara dönüştürür. Bu kimyasallar da meme, mide, prostat ve bağırsak kanseri riskini artırıyor. Bunu önlemek için pişireceğiniz ürünü dikkatle seçin. Yüksek yağlı etlerden kaçının ve tavuğun derisini ayırın. Ürünleri küçük parçalar halinde hazırlayarak pişirme süresini kısaltın. Hafif soslara yönelin; limon ve sirke katarak sosları inceltin. Ateşle ızgara arasında en az 15 cm. bırakın ve etleri ateşe çok yaklaştırmayın. Yanma riskinin azalması için ızgaralıkları sık sık çevirerek pişirin. Pişmiş ve pişmemiş etleri bir arada bulundurmayın. Sebzelerin içinde HCA'ya dönüşen proteinler olmadığından, mangalda sebzelere ağırlık verin.

Yaz gribi mi, alerji mi?
Haziran başından beri gribim bir türlü geçmedi. Sürekli hapşırıyorum. Ne kullanabilirim? Ö.A./Mersin
Amerikan Alerji, Astım ve İmmunoloji Birliği; geçtiğimiz günlerde mevsimsel alerjilerin yaz aylarında da devam edebileceğini açıkladı. Açıklamaya göre, eğer şikayetleriniz iki hafta ve daha uzun süre devam ediyorsa, gözlerde, boğazda, burunda kaşıntı ve hapşırma varsa; muhtemelen grip değil alerjik bir reaksiyon yaşıyorsunuz. Mutlaka bir uzmana başvurun ve gereken tedaviyi alın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaz sorunu: Aşırı terleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN