Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boyu 16 santimetre uzatıldı

Boyunun kısa olmasından dolayı sıkıntı yaşayan üniversite öğrencisi, Dokuz Eylül Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu ile Uz.Dr. Onur Hapa'nın yaptığı 2 operasyonla 4 yerinden ameliyat edilerek 16 santimetre uzatıldı. Operasyon öncesinde 1,50 olan genç, 1,66 metrelik boya ulaştı.

Giriş Tarihi: 8.7.2013 12:29
Türk bilim adamlarının büyük buluşu sonrasında Avrupa Patent Enstitüsü'nden patenti alınan "Uzayabilen Mekanik İntramedüller Çivi"nin uygulandığı bacakların üst bölgesinde, bacağa ağırlık uygulayıp kıvırma hareketiyle 3 ayda 8,5 santimetre uzama sağlandı.

Kahramanmaraş'ta yaşayan Sütçü İmam Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi 25 yaşındaki Ahmet Turan Taşdönderen, 1,50 metre boya sahip olmasından dolayı sıkıntı yaşadığını, moralinin bozulduğunu, boy uzatmak için çare aradığını anlattı.

BACAĞINI HER GÜN KIVIRARAK 3 AYDA 8,5 SANTİM UZADI

DEÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'yla irtibata geçtiğini ve yapılan iki ameliyatla boyunun 16 santimetre uzatıldığını dile getiren Taşdönderen, "Annem her gün bacağıma kıvırma hareketi yaptı. Böylelikle bacağımın üst bölgesi her gün 1 milimetre uzadı. Artık kendimi çok daha iyi hissediyorum. Daha önce moralim çok bozuluyordu. Artık toplumun içine daha rahat
giriyorum. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Anne Şöhret Taşdönderen de tek çocuğu olan oğlunun boy kısalığından dolayı moralinin bozulduğunu, yaşının ilerlemesiyle bu sorunun daha da arttığını belirtti. Taşdönderen, boy uzatma işlemenin ardından oğlunun moralinin yerine geldiğini ve kendine güveninin arttığını ifade ederek operasyonu gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti.

BACAKLAR SIRAYLA UZATILDI

DEÜ Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu ise Ahmet Turan Taşdönderen'in bacaklarının üst kısmına Avrupa Patent Enstitüsü'nden patenti alınan "Uzayabilen Mekanik İntramedüller Çivi" uygulaması alt kısmına ise İllizarov yöntemini uyguladıklarını ifade etti. Havıtçıoğlu, bacakların bir kısmının içerden yapılan sistemle bir kısmının ise dışardan
yapılan sistemle uzatıldığını dile getirerek şunları kaydetti:

"Bacakların üst bölgesini 3 ayda 8,5 santimetre uzattık. Alt kısmında 7,5 santimetrelik uzatma gerçekleştirdik. Toplamda 16 santimetrelik uzama gerçekleştirildi. Hastanın dengesi sağlandı. Bu uygulamayı herkese yapmıyoruz. Bu tür sağlık sorunları olan ve gerçekten de boyu çok kısa olan kişilere yapıyoruz. Hastamız çok uyumlu. Söylediğimiz her şeyi yaptı, kontrollerini Kahramanmaraş'tan gelerek hiç aksatmadı. İki taraflı uzatma yapıldığı zaman önce bir taraftan başlıyoruz, 20 gün sonra ise diğer bacağı uzatıyoruz. Hastanın her iki bacağını üzerine basmadan ihtiyaçlarını görmemesini uygun görmüyoruz.

Bizim yeni olan ve patentini aldığımız sistemde günde 1 milimetrelik uzatma gerçekleştiriyoruz. Kemikle birlikte damar ve sinir de uzuyor. Bundan sonraki aşamada hastanın kolları da daha iyi duruma getirilebilir. 10-11 santimetrelik uzatmaya kadar kol ve bacak oranında sıkıntı olmayabiliyor ama daha fazlasında kollardaki kısalık çok belirgin görülebiliyor. Kolları da gerekirse uzatabiliriz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boyu 16 santimetre uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN