hastalarına özel

hastaları kaybolduğunda yakınlarına hemen ulaştırılabilmeleri için proje geliştiren Nazilli Mahalle Muhtarları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Turan Mahallesi Muhtarı Serpil Akçasakız, hastanın kimlik bilgilerinin yanı sıra adres ve telefonlarının yer aldığı tasarladı.

Giriş Tarihi: 10.7.2013 13:39 Güncelleme Tarihi: 10.7.2013 13:58
Serpil Akçasakız, ilçede yoğun olarak bulunan hastalarının sıklıkla kaybolduğunu ve hasta bulunana kadar büyük sıkıntı yaşandığını belirterek, şunları kaydetti:

"Alzheimer hastaları bugünü değil geçmişini yaşıyor. Mesela 30-40 yıl öncesini yaşayan alzheimer hastaları bağ ve bahçelerine, zeytinliklerine
gittiklerini sanıp onların üzerine yapılmış binaların arasında kayboluyorlar. Vatandaşlar bulup muhtarlıklara getirdiğinde üzerlerinde kimlik bilgileri
olmadığından polise haber veriliyor, ailelerini bulmak çok zor oluyor. Bu sıkıntıyı görünce kendi kendime ne yapabileceğimi düşündüm. Çözüm olarak aklıma bu fikri geldi. Bir iş adamından maddi destek alarak, bileğe takılınca hastalar tarafından çıkarılamayan bileklikleri yaptırdık. Üzerinde kimlik bilgilerinin yanı sıra yakınlarının telefon ve adres bilgileri yer alıyor. Bu sayede hastalar kaybolsa dahi yakınları ile kısa sürede iletişim kurulabiliyor."

"BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK, BİLİM ADAMLARI GELİŞTİRMELİ"

Tasarladıkları bileklikleri Nazilli'deki birçok alzheimer hastasına ulaştırdıklarını dile getiren Akçasakız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlk etapta 400 bileklik yaptırdık ve bunların çoğunu ilçedeki alzheimer hastalarına ulaştırdık. Bileğe takılıp hastanın çıkaramayacağı şekilde tasarlanan bileklikleri ilçemizin dışında tüm Türkiye'deki alzheimer hastası yakınlarına ulaştırmayı planlıyoruz. Biz alzheimer hastalarının kaybolmaması adına elimizden geleni yaptık ancak bilim adamları bu projeyi geliştirmeli. Mesela hastaların kaybolduklarında uzaydan takip edilmelerini sağlayacak çipli sistemler hayata geçirilebilir. Böylelikle kaybolan alzheimer hastalarına onları kimse bulmasa dahi rahatlıkla ulaşılabilir. Bizler de birgün yaşlanacağız ve bu hastalığa yakalanmayacağımızı kimse garanti edemez. Bunun için bu işe el atılıp gelişmiş sistemler oluşturulması büyük önem taşıyor."

"MUHTARIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

Alzheimer hastalarının yakınları ise bileklik sayesinde artık içlerinin rahat olduğunu belirterek memnuniyetlerini dile getirdi.

Kocası Ali Emen'in 1 yıl önce alzheimer hastalığına yakalandığını belirten Hatice Emen, bilekliklerin hasta yakınları için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Eşim bir kere kayboldu. Uzun süre arayıp bulamadık. Sonra bir yakınımız kendisine rastlamış. Alıp eve getirdi. Eğer o zaman bileklik olsaydı, ilk rastlayan kişi bizimle rahatlıkla irtibat kurabilirdi. Muhtarımıza bu hizmet için çok teşekkür ediyoruz. Çünkü hastalar bazen farkına varmadan uzaklaşabiliyorlar. Bundan böyle yabancı biri dahi rastlasa bizimle irtibat kurup yerini bildirebilir. İçimiz rahatladı ve sorumluluğumuzun hafiflediğini hissettik" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alzheimer hastalarına özel bileklik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN