Ramazan'da da maden suyu için

Giriş Tarihi: 12.7.2013

Sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan'da oruç tutanlar; gün boyu susuz kalarak kaybettikleri mineralleri, iftardan sonra maden suyu içerek yerine koyabilirler. Sahurda da bol bol maden suyu tüketmek gerekir

Sağlıklı yaşam için büyük öneme sahip olan maden suyu içmenin yeri, yaşı ve zamanı yoktur. Özellikle yaz aylarında vücudun mineral dengesini korumak ve gün içerisinde kaybedilen sıvı miktarı ile birlikte mineralleri de geri kazanmak için; maden suyu içmek önemlidir. Minerallerin maden sularından emilerek vücuda alınmaları diğer besinlere göre çok daha kolaydır. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ve sıcaklarla birleşmesi nedeniyle artan su gereksinimini karşılamak için ve terlemeyle vücuttan atılan su ile mineral kaybına karşı maden suyu içilmesi sağlık için çok önemlidir.

SİNDİRİME YARDIMCI

Sahur ve iftarda maden suyu içmek; içeriğindeki zengin mineral değerleri ve doğallığı ile iyi bir seçim olacaktır. Sahurda içilen maden suyu; gün boyu ihtiyaç duyulan su ve mineral miktarını birlikte sağlar. Maden suyu, sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle iftar sonrasında da içilebilir. İftardan sonra sürekli çay veya kahve içmek yerine maden suyunun tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca iftar sofralarınız için hazırladığınız ayran veya meyve suyu gibi içeceklerde su yerine maden suyu kullanırsanız; hem farklı lezzetler yakalamış, hem de vücudunuza daha fazla mineral almış olursunuz.

YORULAN MİDEYİ RAHATLATIR

Maden suyu, oruç tutanların sindirim sistemi fonksiyonlarının desteklenmesi ve dengelenmesinde de önemli rol oynayabilir. Özellikle oruç tutanlara; bol sıvı tüketiminin yanında mutlaka maden suyu da tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü maden suyu; terlemeyle vücuttan atılan su ve mineral kaybını desteklerken, gün boyu boş kalan ve dinlenen midenin iftar sonrası yorulmasını önleyip rahatlamasına da yardımcı olur.

BEBEKLERE DE ÇOK FAYDALI
Maden suyu, bebeklerin beslenmesinde de geniş bir yer tutar. Bebeklerin gelişimi için gereken minerallerin alımında maden suyu önemli bir rol oynar. Kemik ve diş gelişimi için maden suyunun içerisindeki kalsiyum, florür gibi mineraller önemlidir. Birçok besinde bir arada bulunmayan mineralleri tek seferde almanın en sağlıklı yolu, bebekler için de; mineral değeri yüksek olan maden suyu tüketmektir.

REHAVETİ ÖNLEMEK İÇİN EN AZ İKİ ŞİŞE İÇİN
Yaz sıcaklarında ve özellikle de mevsim geçişlerinde, insanlara rehavet çöker. Günde en az iki şişe maden suyu içerek bu rehavetten kurtulmak mümkün. Çünkü maden suyu; hem gün içinde yaşanan su kaybını en aza indirmesi, hem de zengin mineralleri sayesinde vücudunuzun zinde kalmasına yardımcı olur. İftar sofrası için içecek hazırlayacak vaktiniz yoksa; tercih edebileceğiniz meyve aromalı maden sularıyla sofralarınızı renklendirebilirsiniz.

VÜCUT DİRENCİNİ DAHA DA ARTIRIR
Hücrelerin; sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaçları var. Vitaminler gibi mineraller de vücudun; enerji üretme, büyüme ve iyileşme gibi fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur. Zira tüm enzim aktiviteleri mineral gerektirir. Yani vitamin ve diğer besinlerin vücuda yararlı olabilmesi için de minerallere ihtiyaç duyulur. Ayrıca maden suyunun içeriğinde bulunan demir; hastalıklara karşı direnci artırır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Yine içindeki kalsiyum da kemik ve dişlerin oluşmasında, sağlıklı olmasında son derece faydalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan'da da maden suyu için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN