Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koenzim Q 10 tüm kanser türleriyle savaşıyor!

Metabolizmayı besleyen bir enzim olan Koenzim Q10, kanser tedavisinde yeni bir dönem başlattı. Sağlıklı hücreleri koruyan Koenzim Q10, kemoterapinin olumsuz etkilerini de en aza indiriyor

Kemoterapi gören çoğu hasta, bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu çok zorlu bir süreçle karşılaşır. Yapılan araştırmalarda; Koenzim Q10 maddesinin, kemoterapinin olumsuz etkilerini azalttığı, bağışıklığı güçlendirdiği ortaya çıktı. Kansere karşı güçlü bir savaşçı olan Koenzim Q10; kemoterapi ilaçlarının faydalı etkilerini de artırır. Kalp ve beyin sağlığına da önemli katkılar sağlayan Koenzim Q10; kanser tedavisinde yeni keşiflerin yolunu açıyor.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR
Hücresel bir koruyucu olan Koenzim Q10'dan onkoloji tedavilerinde, toksik etkileri azaltmak için faydalanılıyor. Bu enzim; hücre içinde oksijenin kullanımını artırarak, hücredeki enerjinin artmasını ve tüketilmesini sağlıyor. Karaciğere bağlı halsizliğin giderilmesine yardımcı olan Koenzim Q10; kalp kaslarını güçlendirerek nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi şikayetleri azaltır. Vücuda sayısız faydası olduğu belirlenen bu enzim; enfeksiyon oluşumunu önler, Parkinson hastalığının etkilerini azaltır ve yüksek kan basıncını düşürür. Kanser; vücuttaki serbest radikallerin hücrelere verdiği hasar sonucu oluşur. Son yıllarda bilimadamları, serbest radikallerin hasarını önleyerek kanserin büyüme yollarını durdurmak için çalışıyor. Kanserin nasıl ilerlediği ve geliştiğini anlayan uzmanlar; sağlıklı dokularda kemoterapi ilaçlarının yıkıcı etkilerini kontrol etmek için mücadele ediyor. Koenzim Q10, güçlü etkileri sayesinde, kalp ve beyin dokularını koruyan bir antioksidan işlevi görür. Bu enzimin şaşırtıcı etkisini keşfeden bilim dünyası; Koenzim Q10'un, kanser hastalarına uygulanan kemoterapinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor. Koenzim Q10; üç yıl öncesine kadar onkologlar tarafından hayvanlar üzerinde deneniyordu. Çalışmalarda; bu enzimin serbest radikal salımına karşı koruyucu olabileceği ve kanser çeşitlerine karşı etkili olduğu tespit edildi. Japon bilimadamlarının bağışıklığı destekleyici olarak yararlandığı bu enzimin; özellikle farelerde kolon kanseri tümörlerinin sayısını önemli ölçüde azalttığı görüldü. Ayrıca tümörlerin diğer dokulara yayılmasını önlediği de tespit edildi. Yapılan çalışmalarda Koenzim Q10'un, 'Tamoksifen' maddesiyle birlikte verildiği tedavilerde, meme kanseri tümörlerini küçülttüğü de görüldü. Yeni keşifler; bu enzimin sağlıklı hücreleri, kanserli hücrelerin yarattığı hasardan koruduğunu gösteriyor.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİP ÖMRÜ UZATIYOR
2007
yılında, Koenzim Q10'un keşfinin 50'nci yıldönümü kutlandı. Bu madde; insan metabolizmasında etkisi ömür boyu devam eden bir besin maddesidir. Son yıllarda yararlı etkileriyle ilgili birçok çalışma yürütülen Koenzim Q10, insan sağlığını korumada ve yaşam süresini uzatmada büyük önem taşır. Birçok kanser tedavisinde kullanılan bu enzimin, meme kanserinde bağışıklık artırıcı ve tümör önleyici etkilere sahip olduğu saptandı. Roma'da yapılan bir araştırmada; en ölümcül kanser türü olan ve tedaviye dirençli kanserlerde, Koenzim Q10'un hastalarda bağışıklığı güçlendirdiği tespit edildi. Ayrıca, cerrahi operasyon gerektiren cilt kanserlerinde de büyük fayda sağladı. Kanserin nüksetmesini önlediğini gösteren çalışmalar da vardır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koenzim Q 10 tüm kanser türleriyle savaşıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN