Reçetelerde dönemi

Giriş Tarihi: 26.9.2013 12:16

() uygulamasında hem hekim hem de eczacı açısından güvenilirliği artırmak amacıyla, hekim tarafından () atılmamış olan reçeteler, ler tarafından kabul edilmeyecek ve ilaç teslim edilmeyecek.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Başkanı Erdoğan Çolak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile imzalanan ek protokolün, Türkiye'de özel durumlar dışında artık reçetelerin ile yazıldığını söyledi.

Elektronik ortamda yazılmış olan reçetenin "e-reçete" olarak tanımlandığını ve Türkiye'de de başarı ile uygulandığını ifade eden Çolak, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından her a şifre verildiğini anlattı. Çolak, bu şifre ile ekranın açılabildiğini ve ilacın reçetelendirilebildiğini dile getirerek, "Ancak, kimi zaman reçeteler, doktorlar tarafından değil, sekreterler tarafından yazılabiliyor. Dolayısıyla, ilacın yazılıp yazılmadığı, talip edilen ilacın değiştirilip değiştirilmediği gibi güvenlik sorunu ortaya çıktığında, hekimlerin sorumluluğu konusunda hukukİ boşluk söz konusudur" diye konuştu.

İlaç ve reçetenin çok ciddi bir sorumluluk istediğini vurgulayan Çolak, bu konuda güvenilirlik kriterlerinin tam olması gerektiğine işaret etti.

Çolak, bu alanda güvenliğin artırılması gerektiğine işaret ederek, yeni uygulamaya girecek "" ile bunun sağlanabileceğini bildirdi.

UYGULAMANIN 1 OCAK'TA BAŞLAMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

"Eğer elektronik imza kullanılarak bir belge imzalanmışsa, kanunen onun kesinlikle sahibi tarafından atıldığının belgesidir" diyen Çolak, şunları kaydetti:

"Bu, aynı manuel reçetedeki doktorun kaşesi ya da ilaç teslim edildiğinde sahibinin aldığına dair reçetenin arkasını imzalaması gibidir. Hatta, elektronik imza bunlardan daha güçlü bir delildir.

Dolayısıyla, elekronik reçete ve elektronik raporlarda mutlaka hekimlerin elektronik ortamda bunu onaylaması gerekiyor. Oysa, şimdiki mevcut uygulamada e-reçeteler ile kapatılmıyor. Şimdi Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin yaptığı çalışmalar tamamlanarak buna ilişkin duyuru yapmasını takiben, elektronik imzası olmayan reçeteler ler tarafından verilmeyecek."

Çolak, bunun için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, "Uygulamanın 1 Ocak'ta başlamasını öngörüyoruz" dedi.

Bu uygulamanın hem hekimler hem de eczacılar açısından çok önemli olduğunu belirten Çolak, "Bu şekilde, zaman zaman gündeme gelen usülsüzlükler de engellenmiş olacak. Hekimin şifresi, onun bilgisi dışında alınmış ve reçete edilmiş olabilir. Bu durumda, sahibi belli olmayan kusur ortaya çıkıyor. Elektronik imza ile kapıtıldığında, hekimin reçetesi hiçbir zaman onun izni ve imzası olmadan açılamayacak. Bu da reçete ve rapor güvenliği sağlamış olacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reçetelerde elektronik imza dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN