Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahimdeki 7 santimlik miyom, yarım santimlik delikten alındı

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede rahminde 7, 4 ve 3 santimlik miyomlar olduğunu anlaşılan kadın, kapalı yöntem ile ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu.

Giriş Tarihi: 28.10.2013 11:40
Antalya'da hemşire olarak görev yapan 30 yaşındaki Fatma Kabak, karın ağrısı ve karnındaki şişkinlik şikayetiyle gittiği hastanede, rahminde 7, 4 ve 3 santimlerinde iyi huylu miyom denilen tümörler olduğunu öğrendi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Kabak'ın rahmindeki miyomlar, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Karaca tarafından yapılan ameliyatla karnından yarım santimlik 3 delik açılarak alındı.

Kabak, ameliyatın kapalı yöntemle yapılması sayesinde 2 günde kendisini toparladığını söyledi. Karnında sürekli ağrı ve şişkinlik olduğunu, idrar kesesinde de baskı hissettiğini anlatan Kabak, sık sık idrara gittiğini kaydetti. "Hemen hemen hiç ağrı çekmeden ameliyat oldum diyebilirim" diyen Kabak, kendimi çok iyi hissettiğini dile getirdi.

Yaşadığı şikayetlerin benzerlerini yaşayanların doktora başvurmalarını öneren Kabak, basit bir operasyonla sorun yaratan miyomlardan kurtulduğunu vurguladı.

KARIN AĞRISI ŞİKAYETİNE DİKKAT

Doç. Dr. Karaca da hastaya rahminden çekilen ultrasonda iyi huylu miyom denilen tümörler tespit ettiklerini söyledi. Tümörlerin büyük ve birden fazla olması üzerine alınması gerektiğini hastaya anlattıklarını belirten Karaca, hastanın karnından yarım santimlik 3 delik açılarak 7, 4 ve 3 santim boylarındaki miyomları aldıklarını anlattı.

Ameliyatın kapalı yöntemle gerçekleştirilmesinin hastaya önemli avantajlar sağladığını ifade eden Karaca, açık ameliyatlarda hastanın bir ayda normal hayatına dönebildiğini, kapalı yöntem ile hastanın 2 günde taburcu olabildiğine dikkati çekti. Karaca, hastanın karnında ameliyata bağlı ciddi izler oluşmadığını, sadece 3 yarım santimlik delik bulunduğuna işaret etti.

Ameliyat yapılmadığı takdirde miyomların büyümesinin süreceğini ve hastayı rahatsız edeceğini vurgulayan Karaca, "Bunlar hamilelik için risk oluşturur. Kadınların yüzde 30-40'ında bu hastalık görülebilir. Karın ağrısı, şişkinlik, kanama, idrar kesesinde, bağırsaklarda baskı gibi şikayetleri bulunan kişiler, vakit kaybetmeden doktora başvurmalı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rahimdeki 7 santimlik miyom, yarım santimlik delikten alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN