Türkiye'nin en iyi haber sitesi

H3N2'yle gelen zatürree kâbusu

Giriş Tarihi: 10.1.2014

Türkiye'de 3 ayda 1 milyon kişiye bulaşan H3N2 virüsü kaynaklı gribin zatürree vakalarını artırması panik yarattı. SABAH, Galatasaraylı basketbolcu Alba Torrens ve köşe yazarı Amberin Zaman'ı yoğun bakıma sokan salgına mercek tuttu

Grip vakalarında bu yılın kâbusu olan H3N2 virüsü Sağlık Bakanlığı verilerine göre kış sezonun başlangıcından bu yana 1 milyon insanımızı etkiledi. H3N2 virüsünün neden olduğu gribin mevsimsel grip vakalarından farkı hastalığın öksürük, yüksek ateş, eklem ağrıları gibi belirtilerle daha ağır seyrederek zatürreeye dönme riskinin yüksek olması. Doğa Rutkay, Şahin Irmak, Işın Karaca, Halil Sezai, Yeliz Şar, Furkan Kızılay gibi bir çok ünlü ismi yatak döşek yatıran H3N2 kaynaklı grip en son köşe yazarı Amberin Zaman ve Galatasaray'ın önceki gün 'Avrupa'da yılın oyuncusu' unvanını kazanan İspanyol basketçisi Alba Torrens de zatürreeye çevirdi. Galatasaray spor kulubü, Torrens'in sağlık durumuyla ilgili açıklamalar yaparken, Zaman'ın ise yoğun bakım ünitesinde tutulduğu haberi geldi.

RİSKLİ GRUPLAR İÇİN AŞI UYARISI
Genç, yaşlı ayrımı yapmadan kırıp geçiren H3N2 virüsünün zatürreeye varmadan önlenebilmesi için Sağlık Bakanlığı yetkilileri grip aşısı yaptırılması uyarısında bulunuyor. SABAH'a konuşan Liv Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece de Kardiyovasküler hastalığı olanlar, kronik akciğer hastalığı bulunanlar, diyabet hastaları, alkolikler, karaciğer sirozu olanlar, dalağı işlev görmeyen veya alınmış hastalar, kronik böbrek yetmezliği olanlar, organ nakli olan kişiler, kemoterapi veya radyoterapi görenler, AIDS'li hastalar, huzurevlerinde yaşayanlar ve 65 yaşın üzerindeki herkesin zatürree aşısı yaptırmaları gerektiğini söylüyor. H3N2 virüsüne karşı antibiyotik tedavisi tavsiye edilmiyor. Korunmaya yönelik başlıca tedbirler ise sokakta maske kullanmak, stresten uzak yaşam, havalandırma koşullarını iyileştirmek,sigara kullanmamak, hijyen, bol sıvı tüketimi olarak sıralanıyor. Biz de, H3N2 kaynaklı gribin yarattığı zatürree riskini ve belirtileri uzmanlara sorduk.

'Süre uzarsa hemen hekime başvurun'

Prof. Dr. Celal KARLIKAYA (Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı):
Her virüste olduğu gibi H3N2 virüsünün de zatürree riski var. Yüksek ve uzun süren ateş ile birlikte balgamlı öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, kanlı balgam yakınmaları ile birlikte halsizlik, iştahsızlık, baş dönmesi, bilinç değişiklikleri gibi belirtilerde zatürree akla gelmeli ve hekime başvurulmalıdır. Bazı zatürree durumlarında daha sinsi bir seyir, kas-eklem ağrıları, karın ağrıları gibi daha genel belirtiler ön planda olabilir.

'Doğal besinler koruyucudur'

Uzman Dr. İlkay KESKİNEL (Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü):
Ağır geçen H3N2 kaynaklı grip vakaları aynı zamanda akciğerleri tutabileceğinden zatürreeye de sebep olabiliyor. Ülkemizde şu an gribe paralel olarak zatürree görülme sıklığı da artmış durumda. Bu hastalıkların artmasında en önemli nedenlerden biri de doğallıktan uzaklaşan besinlerin tüketilmesi... Maalesef artık antioksidan içeriği yüksek besinler yetişmiyor. Bunun için de ne kadar tüketilirse tüketilsin vücut direnç kazanamıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
H3N2'yle gelen zatürree kâbusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN