Menopoz dönemi halsizlik yapar

Giriş Tarihi: 24.4.2014
Halsizlik ile uyanıyorum. Menopoz döneminde hangi vitaminleri kullanmalıyım? Ş.Y./İzmir
Menopoz dönemi, vitamin gereksinimin arttığı bir dönemdir. Bunun yanı sıra astım, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi durumlarda da vitamin ihtiyacı artar. Özellikle B kompleks vitaminler (B1, B2, B3, B6, B12) yaşam için gerekli enerji üretiminden sorumlu metabolizmada anahtar rol oynar. Bu nedenle bu dönemlerde B kompleksten zengin gıdaların alınması önerilir. Tüm sebzeler, tahıllar, ekmek, kepekli ürünler, fındık, ceviz, yer fıstığı, Antep fıstığı gibi kabuklu yemişler B1 vitamini ve tiyaminden zengindir. Süt, yoğurt, beyaz peynir, et ürünleri (tavuk, balık da dahil) B2 vitamininden ya da riboflovinden zengin besinlerdir. Yine balık, tavuk ve sığır ve koyun etinde, tahıl ve sebzeler de bol miktarda B3 vitamini ya da niyasin bulunmaktadır. Yumurta, balık, tavuk eti, tahıllar, pirinçve patates gibi nişastalı sebzeler, fındık ve ceviz bol miktarda B6 vitamini içerir.

A VİTAMİNİ SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLER
Saçlarım boyalı ve çok dökülüyor. Saç dökülmesine karşı ne yapabilirim? A.L./Ankara
Saç boyalarının içerdiği kimyasal bileşikler sebebiyle saç dökülmesine yol açabilir. Ayrıca beta bloker gibi birçok tansiyon, depresyon, tiroid ilaçları ve bazı antibiyotikler de saç dökülmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle bu kişiler, kullandıkları ilaçları hekimleriyle paylaşmalıdır. A ve D vitamininden zengin beslenme saç dökülmesini önleyebilir. Stres ve depresyon da saç dökülmesine neden olan diğer sebeplerdir. Stresle mücadele yöntemleri geliştirmek de yararlı olabilir. Saç dökülmesinde etkili olan bazı ilaçların da hekime danışılarak kullanılması faydalı olabilir.

TAZE ZENCEFİL ANTİBİYOTİK DEĞİLDİR
Taze zencefil suyunun antibiyotik etkisi yaptığı söyleniyor. Bu doğru mu? D.S./İstanbul
Bu konuda kanıtlanmış bir bilgi elimizde yoktur. Ayrıca bitkisel ilaçların bilinçsiz ve fazla kullanılmasının karaciğer ve böbrekte yan etkiye yol açma riski vardır. Gizli karaciğer ve böbrek hastalığı olanların bu konularda çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu bitkilerin gelişigüzel kullanılmaması gerekmektedir.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Bu tarz bitkisel karışımları denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve kullandığınız ilaçları söylemelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menopoz dönemi halsizlik yapar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN