Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mide kanserine meyan kökü

Giriş Tarihi: 2.5.2014

Elma suyu ile birlikte tüketilen meyan kökünden, mide kanserlerinde ümit verici sonuçlar elde ediliyor. Ancak her bitki gibi uzun süre kullanılmaması şart!

Meyan kökü ve atkuyruğu otunun faydaları saymakla bitmiyor. Meyan kökü bronşit, prostat ve mide ülserine iyi gelirken, genellikle idrar söktürücü olarak kullanılan atkuyruğu otu ise zor iyileşen yaralar için tercih ediliyor Doğanın mucizevi bitkileri ve yararları saymakla bitmiyor. Meyan kökü ve atkuyruğu otunun faydaları; tıp dünyasının gündeminden düşmüyor. Pek çok türü dere ve nehir kenarlarında yetişen meyan kökü; ya olduğu gibi kaynatılıyor ve çay gibi içiliyor ya da toz şeklindeki ekstresi tüketilebiliyor.

BRONŞİTE İYİ GELİYOR

Meyan kökü; bronşite, prostata ve mide ülserine iyi geliyor. Özellikle bronşitte etkili olduğu düşünülen saponinler; bakterilerin ve virüslerin vücuda verdiği zararı önlüyor. Bitki, gastrit ve ülser tedavisinde kullanılıyor. Meyan kökü; insülinle sinerjik bir etki de yaratabiliyor, hormon tedavisinin aktivitesini değiştirebiliyor.

EN FAZLA ALTI HAFTA
Östrojenik aktivitesi nedeniyle hormonal tedavilerde antikoagulan ilaçlarla (kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla) etkileşim de gösterebiliyor. Meyan kökünün; dört ila altı haftadan uzun süreli olmamak kaydıyla günde 200-600 miligram tüketilmesi gerekiyor. Bu bitki ayrıca testosteronda azalma ve hidroksiprogesteronda bir artışa neden olabiliyor. Tüm bunlara rağmen meyan kökü, kanser vakalarında da kullanılıyor. 2000 yılında ASCO tarafından yayımlanan makalelerde, 'PC-SPES prostat kanserinde umut' başlığıyla lanse edilen sekiz bitkinin özünden oluşan ilacın bileşenlerinden birinin meyan kökü olduğu ortaya çıktı. Meyan kökü, elma suyuyla birlikte tüketildiğinde; mide kanserinde ümit verici sonuçların elde edildiği görüldü.

ATKUYRUĞU OTU, GEÇ İYİLEŞEN YARALARA KARŞI İLAÇ ETKİSİ TAŞIYOR
Atkuyruğu otu halk arasında azgınkatır otu ya da kırk kilit adlarıyla da bilinir. Atkuyruğu otu; temel olarak idrar söktürücü, yüzeysel kullanımda da büzücü etkileri ile tanınır. Atkuyruğu otunun en bilindik faydalarından biri, yaraları iyileştirebilmesidir. Geç iyileşebilecek yaraların üzerine sürülerek kullanılır.

BAĞIRSAKLAR İÇİN GEREKLİ

Kaza sonrasında oluşan ödemde, bağırsak hastalıkları ve böbrek kumlarının tedavisinde ilaç gibi kullanılır. Bu kullanımları Almanya'da onaylanmıştır. Ancak atkuyruğu otunun idrar söktürücü etkisi yüzünden ortaya çıktığı düşünülen hiponatremi (kandaki tuz dengesizliği) ve hipopotasemi (potasyumun normal değerinin altında olması) gibi vakalar da bildirilmiştir.

BİLİMSEL DEĞİL

Atkuyruğu otunun kanseri önlediği ve kanser tedavisinde faydalı olduğu konusunda herhangi bir bilimsel kanıt yoktur. İçerdiği zehir riski yüzünden, bu otun fazla miktarlarda ağızdan tüketimi önerilmez. Düşük dozlarda hayvanlar üzerinde kullanılmış; toksitide etki göstermiştir. Cilt kanserlerinde zeytinyağı ile kullanılmış ama etkisi kanıtlanmamıştır. Atkuyruğu otu, kalp ve böbrek bozukluğu veya yüksek kan basıncı olan kişilerce kullanılmamalıdır.

POTASYUM KAYBINA YOL AÇTIĞI İÇİN KAYISI İLE TÜKETİLMELİ
Meyan kökünün yan etkileri de bulunuyor. Bu yüzden de doktor gözetiminde kullanmak gerekiyor. Bitki; potasyum eksikliği (hipokalemi), vücutta sodyum tutulması, hipertansiyon ve erkeklerde libido azalmasına neden oluyor. Meyan kökü kullananlarda potasyum kaybı olacağından; muz ve kayısının tüketimi önem taşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mide kanserine meyan kökü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN