'Ben' deyip geçmeyin

Giriş Tarihi: 22.6.2014

Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Betül Erdemir: Ben aldırmanın kanser yaptığı doğru değil. Özellikle belli türleri alınmadıkları takdirde deri kanserine yol açabilir

Uzmanlar, hemen hemen her insanın vücudunda bulunan benler konusunda uyarıyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Betül Erdemir, tıp dilinde melanositik nevüs adı verilen benlerin, "Sanılanın aksine aldırılmadıkları takdirde daha tehlikeli olabileceğini" belirtti. Vücudumuzda ortaya çıkan benlerin önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Op.Dr. Erdemir şunları anlattı: "Özellikle doğuştan mevcut olan üzeri genelde kıllı, kahverengi-siyah renkli, içerisinde homojen bir renk dağılımı olmayan, tıp dilinde konjenital dev kıllı nevüs (yani doğumsal kıllı ben) adını verdiğimiz benlerin mümkün olan en erken yaş veya dönemde, vücuttan derhal uzaklaştırılması gerekir. Çünkü bu benlerden hayatı tehdit edecek kadar kötü ve hızla yayılan, malin melanom adını verdiğimiz deri kanseri gelişme ihtimali oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra doğumda mevcut olmayıp sonradan ortaya çıkanlar da zaman içinde malin melanom dediğimiz kanser türüne dönme potansiyeline sahiptir." Betül Erdemir, kansere dönme ihtimali yüksek olan benlerin kriterlerini de şöyle sıraladı.
Açık tenli, renkli gözlü kişilerde gelişen benler.
Mevcut bir benin renginde, boyutlarında değişiklik olması, kanama yapması.
6 milimden büyük sınırları düzensiz, kahverengi-siyah benler.
Kahverengi-siyah bir benin renginde açılma olması.
Sık sık travmaya maruz kalan benler.
Mavi - siyah renkli benler.
Ailede cilt kanseri (melanom) geçmişi.

GÜNEŞ, SAYILARINI ARTIRIR

Benlerin güneşi gördükçe hem sayılarının arttığını hem de yapılarının bozulup dejenere olabildiğini vurgulayan Op.Dr. Erdemir, özellikle ani ve yüksek dozdaki güneşin benleri tetikleyici özelliğe sahip olduğunu belirtti. Halk arasında ben aldırmanın kansere yol açtığı bilgisinin kesinlikle yanlış olduğunu belirten Op.Dr. Erdemir, "Tavsiyemiz bu söylentilere kulak asmamaları ve benlerini bir hekime gösterip gerek görülmesi durumunda basit bir operasyonla bu benlerinden kurtulmalarıdır"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ben' deyip geçmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN