Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 fincan çay diyabet riskini düşürür

Günde iki fincan çay içmek şeker hastalığı riskini düşürürken aynı zamanda obeziteyi de engelliyor. İki fincan çayın ayrıca stresle savaşta da olumlu katkısı bulunduğu biliniyor

Giriş Tarihi: 25.7.2014
Bu haftaki yazımda sizlere hayatımızda büyük yer tutan, kahvaltı sofralarımızın da vazgeçilmezi olan siyah çayın sağlığımıza olan faydalarını anlatacağım. Siyah çay, polifenol adı verilen anti-oksidanlar içerir. Bu maddeler, tütün veya diğer toksik kimyasalların sebep olduğu DNA hasarını engellemeye yardımcıdır. Bu anti-oksidanlar bizim meyve veya sebzelerle yani beslenme yoluyla aldığımız antioksidanlara göre farklılık göstererek, daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmamız için ek faydalar sağlar. Adeta C vitamininden bile daha etkili anti-oksidan özellik gösteren polifenoller, en fazla yeşil çayda bulunur ve bu çaya acımtrak tadı veren de bu polifenollerdir.

ŞEKERİ DÜŞÜRÜYOR
Yeşil çay yaprakları genç ve okside değildirler. Bu sebeple polifenol içeriği yüzde 40'a kadar çıkar. Diğer taraftan oksidasyon sebebiyle siyah çaydaki polifenol bileşiklerinin oranı ancak yüzde 10 kadardır. Akdeniz adalarında yaşayan yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, günde bir-iki fincan siyah çay içen insanların yüzde 70 oranında daha az şeker hastalığına yakalandığı gözlemlenmiştir.

OBEZİTEYİ ENGELLER
Bazı araştırmalar ise, çayın içerisinde bulunan EGC'lerin, yağ metabolizması üzerinde de düzenleyici etkisi olduğunu göstermiştir. Yapılan araştırmaya göre, çay içmek; egzersiz performansını geliştiriyor, yağ oksidasyonunu artırıyor ve böylece obeziteyi engellemeye de yardımcı oluyor. EGC'lerin yüksek fruktozlu mısır şurubu ile vücudunuza giren toksinleri nötralize etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sayede çay içmenin, yüksek fruktozlu mısır şurubu ile şeker hastalığı gelişimindeki dengeyi olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Yeni yayınlanan araştırmalar, yeşil çay eksterisinin kan şekeri seviyelerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Hatta günlük bitkisel gıda desteği olarak kullanılmalarının, sınırda diyabetik hastaların hemoglobin A1C düzeylerinde iyileşmeye sebep olduğu da gösterilmiştir.

ÇAY İÇMEK DEMİR EKSİKLİĞİNE SEBEP OLABİLİR Mİ?
Hemen hemen hepimiz fazla çay tüketmenin uzun vadede demir eksikliğine sebep olduğu tezini duymuşuzdur. Peki bu yaklaşım ne kadar doğru? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu yaklaşım kısmen doğru. Konuyla ilgili araştırmalar gösteriyor ki çay, demir emilimini azaltarak kansızlığı artırabiliyor. Yine aynı araştırmalar gösteriyor ki ilave alınan demir tabletleri ya da demirden zengin diyetler ile bu etkiden kolayca kurtulabilirsiniz. Çayın içerisinde bulunan tannat adlı madde, midemizdeki demiri emer. Bu durumda yapmamız gereken, ondan daha hızlı davranarak vücudumuzdaki demire sahip çıkmak olacaktır. Yemekten yaklaşık bir saat önce ya da sonra çay içmeye başlamanız, tannatların daha az demir emmesine sebep olur.
KORKMADAN İÇİN!
Çayın
demir emilimi yapıyor olması sizi korkutmasın. Fayda-zarar dengesi incelendiğinde, artık neredeyse 'genlerimize işlemiş' çay alışkanlığımıza korkmadan devam edebiliriz.

DÜZENLİ ÇAY TÜKETMEK STRESE İYİ GELİYOR
stresli anlarımızda iyi demlenmiş bir bardak çay içtiğimizde sebebini bilmesek de bir rahatlama hissederiz. Benzer şeyleri hisseden bilim adamları, çayın rahatlatıcı etkileri üzerinde çalışmalar yaparak, bu hissin bilimsel kaynağını araştırmışlar. Çayın içerisinde bulunan amino asit L-theanine adlı maddenin, içeni rahatlatmanın dışında konsantrasyonu artırdığını tespit etmişler. Düzenli çay tüketiminin stres hormonu kortizol seviyesinde azalmaya yol açtığı da benzer araştırmalar neticesinde gösterilmiş. Günlük düzenli çay tüketimi, uzun vadede insan sağlığına son derece faydalı etkiler gösterir.
DR.HALİT YEREBAKAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 fincan çay diyabet riskini düşürür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN