Kanada'dan ebola aşısı yardımı

Kanada, halen deney aşamasındaki bir aşıyı, Batı Afrika'da ebola virüsüyle mücadelede kullanılması için Dünya Sağlık Örgütü'ne verebileceklerini açıkla

Giriş Tarihi: 14.8.2014
Kanada Sağlık Bakanı Rona Ambrose, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Margaret Chan'i arayarak, deney aşamasındaki aşıyı verebilecekleri konusunda teklifte bulundu. "VSV-EBOV" adlı aşıdan ellerinde 1500 adet bulunduğunu belirten Ambrose, bunun 800 veya 1000 tanesini DSÖ'ye vermeye hazır olduklarını iletti. Ambrose, "Küçük bir miktar da olsa elimizdeki bu kaynağı salgının önlenmesine katkı için sunmak istiyoruz" diye konuştu. Kanada Halk Sağlığı Ajansı Başkan Yardımcısı Dr. Gregory Taylor da DSÖ'nün Ebola virüsü konusunda deney aşamasında olan ilaç ve aşıların, salgının önlenmesinde kullanılmasının etik kurallara aykırı olamayacağını açıkladığını hatırlattı. Aşının en iyi kullanım şeklini belirlemek için global bir çalışma içinde olduklarını belirten Taylor, ellerindeki aşı örneğinden 10 adedinin test için Cenevre'ye gönderildiğini de sözlerine ekledi. Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre, Batı Afrika'da ebola salgınından ölenlerin sayısı 1013 olarak açıklandı. Geçen hafta ulusal acil durum ilan edilen Nijerya'da ebola nedeniyle ölenlerin sayısı üçe çıktı.

EBOLA HABERİNE GÖZALTI

Senegal'de ebola virüsüyle ilgili asılsız haber yaptığı gerekçesiyle bir gazeteci gözaltına alındı. "La Tribune" gazetesinin muhabiri Felix Nzale'nin, ülkede 5 ebola vakasının bulunduğuna ilişkin asılsız haber yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Gazetenin önceki gün manşetten duyurduğu haberle ilgili Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu haberin ülkeyi uluslararası toplum tarafından dışlanmaya itebileceği ve yabancıların Senegal'e gelmesine engel olabileceği vurgulanmıştı. Sağlık Bakanı Eva Marie Coll Seck, önceki gün ülkede ebola vakasının bulunmadığını açıklamıştı. Başkent Dakar ve kuzeydoğudaki Matam kentinde hafta sonu 2 şüpheli vakaya rastlanmış, ancak test sonuçlarının negatif çıktığı bildirilmişti. Henüz ebola vakasına rastlanmayan Mali'de hükümet salgınla mücadele için 3 milyon dolarlık fon ayırdı. Sağlık Bakanlığı, bu fonla Bamako-Senou havalimanını termal kameralarla donatılacağını, sınır kapılarında güvenliğin artırılacağını ve sağlık uzmanlarına özel eğitim verileceğini açıkladı. Daha önce ebola salgınının yayılmasını önlemek amacaylı birçok Batı Afrika ülkesine hac izni verilemeyeceğini açıklayan Suudi Arabistan, Nijerlilerin hac görevini yerine getirebileceğini bildirdi.

EBOLA ŞÜPHESİNE SITMA TEŞHİSİ
İstanbul 'da ebola virüsü nedeniyle karantinaya alınan Njieryalı kadın yolcu Stella Omorowa (34) ve 4 yaşındaki çocuğu ile ilgili tetkikler devam ediyor. Omorowa'da ileri derecede sıtma hastalığı tespit edildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri yolcuda ebola virüsünün çıkma ihtimalinin zayıf olduğunu, yine de tüm tetkiklerin titizlikle yapıldığını bildirdi. THY'nin TK-626 sayılı uçağıyla önceki gün Lagos'tan İstanbul'a gelen Omorowa'nın uçuş sırasında kusması ve yüksek ateşi, uçakta ebola virüsü paniğine neden oldu. Omorova'yı hastaneye, Atatürk Havalimanı'na inen uçağa giren Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekipleri kaldırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanada'dan ebola aşısı yardımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN