Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-Bulgar böbrek kardeşliği

Böbrek yetmezliği olan Mete Aslan ile Bulgar Marian Georgie'ye Türkiye'de ilk kez uluslararası çapraz böbrek nakli uygulandı: Aslan'ın ağabeyi Georgie'ye; Georgie'nin annesi Aslan'a böbreğini verdi

Giriş Tarihi: 22.9.2014
49 yaşındaki Mete Aslan, ilk böbrek naklini Hindistan'da yaptırdı. Ancak, 5 ay sonra böbrek attı. 22 yıl diyaliz makinesine bağlı yaşadı. Ailesi, kardeşleri böbrek verici olmak için kendi aralarında sıraya girdi. Büyük ağabeyi 64 yaşındaki Niyazi Aslan dışında hepsinde sağlık problemleri çıktı. En uygun verici adayı olarak Niyazi Aslan'da da doku uyuşmazlığı oldu. Bu nedenle direkt verici olamadı ve çapraz nakil listesine kaydoldu. 30 yaşındaki Bulgar Marian Georgie ise 3 yıldır kronik böbrek yetmezliği tedavisi görüyordu. 56 yaşındaki annesi Tatyana Georgie, böbrek nakli vericisi olmak istedi, ancak onda da doku uyuşmazlığı oluştu. Georgie ailesi, Türkiye'de Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'ndeki çapraz nakil listesine kayıt oldu. Kendileri ile aynı kaderi yaşayan Aslan ailesi ile çapraz nakil gerçekleştirildi. Marian Georgie'ye Niyazi Aslan'dan; Mete'ye de Marian'ın annesi Tatyana'dan bağış edilen böbreklerle iki kişi yeniden hayat buldu. Böylelikle ilk kez iki ülke vatandaşları arasında uygulan çapraz böbrek nakli de gerçekleştirilmiş oldu.

AYNI ANDA NAKİL

Bazı böbrek hastaları vericileri olmasına rağmen kan ve doku uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericilerinden böbrek alamıyor. Bu durumda, böbrek yetmezliği olan iki çift arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına böbrek nakli yapılabiliyor. Bu uygulamanın yaygınlaştırılabilmesi için canlı vericisi olan ancak kan grupları uyuşmayan hastaların nakil merkezine başvurmaları gerekiyor. Böylece hasta havuzu genişliyor ve nakil için organ bulmak kolaylaşıyor. İstanbul'da ilk kez Gaziosmanpaşa Hastanesinde bu sorunu çözmek için çapraz nakil listesi tutuluyor. Çapraz nakilde iki verici ameliyatı da aynı anda başlıyor.

TÜRKİYE BU ALANDA ÇOK İYİ
Ameliyatı gerçekleştiren Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Böbrek Nakli Başkanı Doç. Dr. Gürkan Tellioğlu "İlk defa yurtdışından bir çiftin Türkiye'den böbrek kardeşi oldu. Bulgaristan'daki diğer nakil bekleyen böbrek hastaları için de bir umut" dedi. Türkiye'nin sağlıkta böbrek nakli konusunda da tercih edilen bir ülke olduğuna ve bu başarının gurur verici olduğuna değinen Tellioğlu, Bulgaristan'da yıllık ortalama 5-6 böbrek nakli gerçekleştiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-Bulgar böbrek kardeşliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN