Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyni zinde tutmanın anahtarı

Giriş Tarihi: 3.11.2014 15:18
Beyni zinde tutmanın anahtarı

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit Gedikoğlu Kurtar, beyni zinde tutmanın anahtarlarını paylaştı. Dr. Gedikoğlu, küçük egzersizlerin beyinde kısa yollar oluşturduğunu ve bunun da pratik yaşam için önemli olduğunu belirtti.

Beyni zinde tutmanın anahtarlarını anlatan, yapbozların, çocukların beyin gelişimi için yararlı olduğunu vurgulayan Dr. Ümit Gedikoğlu Kurtar, ileri yaşlarda da bulmaca çözmenin, bol rakamlı şifreleri ve sayıları akılda tutmanın, telefon numarası ezberlemenin, basit matematik hesaplarını zihinden çözmenin faydalı olduğunu, bu egzersizleri yapamayanların, bol bol kitap okumaları gerektiğini söyledi ve beyni zinde tutmak için önerilerde bulundu.

GÜNDE 6 ÖĞÜN YEMEK BEYNE FAYDALI

Dr. Kurtar, zinde bir beyin için yapılması gerekenleri şöyle özetledi:

"İyi uyumak ve yeterli beslenmek beyni zinde tutmanın en önemli ve basit yoludur. Gün içinde 10 dakikalık uyku, verimi arttırır ve beyne iyi gelir. Kan şekerini sabit ve yüksek tutmak, beynin tam kapasiteyle çalışmasını sağlar. Günde 6 öğün yemek yemek faydalıdır. Endişe beyni yorar ve yıpratır. Beyin endişeden uzak tutulmalıdır. Hafif miktarda kafein yani çay, kahve ve kola tüketimi beynin daha berrak çalışmasını sağlar. Çikolata, muz, fındık, fıstık ve balık gibi birtakım gıdalar serotonin içerdikleri için mutluluk hormonu yayılmasını sağlar. Bu gıdaların, beyni zinde ve mutlu tutmaya yönelik etkileri vardır."

UYUŞTURUCU BEYNİ BİR CEVİZ KADAR KÜÇÜLTEBİLİR

Beyni zinde tutmak için sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durulması gerektiğini belirten Dr. Kurtar, "Nikotin, vücudun bütün damarlarını daraltır ve beynin kanlanmasını bozar. Bu durum beyne az kan gitmesi anlamına geleceği için beyin yarı kapasite ile çalışmaya başlar. Beyni zinde tutmak için sigaradan uzak durulmalıdır. Sürekli alkol tüketenlerin beyinlerinde küçülmeler de olabilir. Uyuşturucu madde kullanımı da, beyni bir ceviz kadar küçültebilir. Alkol ve uyuşturucu tüm vücudun olduğu gibi beynin de düşmanıdır" diye belirtti.

MUTLULUK BEYNİ ZİNDE TUTUYOR

Bir hobi edinmenin beynin yenilenmesi açısından oldukça önemli olduğuna değinen Dr. Ümit Kurtar, "Örgü örmek gibi en basit hobi bile, sizin dolayısıyla da beyninizin mutlu olmasını sağlar. Spor yapmak da beyin sağlığı için faydalıdır. Spor yaparken, beyinde endorfin hormonu salgılanır. Böylece eskiyen beyin hücreleri yenilenir. Spor beyin gelişmesini sağlar. Mutlu olmak ve gülümsemek beyni zinde tutmanın en etkili yoludur" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyni zinde tutmanın anahtarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN