Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat eksikliği bakın nelere yol açıyor

eksikliğinin tip 2 diyabet riskini artırabileceği belirlendi.

Giriş Tarihi: 21.1.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 1.8.2016 15:12
Dikkat A vitamini eksikliği bakın nelere yol açıyor

ABD'deki Weill Cornell Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, diyabetin pankreastaki beta hücrelerinin ürettiği ve kandaki şeker düzeyini dengeleyen insülin hormonun yeterli salgılanmaması veya vücudun salgılanan hormonu etkili olarak kullanamamasından kaynaklandığını hatırlatarak nin pankreastaki beta hücrelerini harekete geçirdiğini belirtti.

İki grup farede testler yapan araştırmacılar, ilk gruptakilerin genlerini değiştirdi ve bu hayvanların A vitaminini depolamamasını sağladı. İkinci gruptaki fareler ise besinlerden A vitamini aldı.

A vitaminini depolayamayan farelerde beta hücrelerinin işlevini yitirdiği ve insülin üretemediği görüldü. A vitamini eksikliğinin tip 2 diyabet riskinin artmasına yol açabileceğini vurgulayan araştırmacılar, bu vitaminin noksanlığının diyabetin tek nedeni olmadığına ancak sonuçların daha etkili tedavi yöntemlerine ışık tuttuğuna dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları "The Journal of Biological Chemistry" dergisinde yayımlandı.

A vitamini eksikliğinde ne olur

A vitamini eksikliğinde gözde ve deride keratoz kseroftalmi (göz akı ve kormeanın parlaklığını kaybederek kuruması) foliküler hiperkeratoz (bir deri hastalığı) ve gece körlüğü görülür.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması enfeksiyonlara elverişli hale gelme akne (sivilce) oluşumunda artış yorgunluk diş dişeti ve kemiklerde deformiteler A vitamini eksikliğinin yol açabileceği diğer şeylerdir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat A vitamini eksikliği bakın nelere yol açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN