nasıl geçer?

Sinüs; burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara verilen addır. Bu boşlukların burun içine açıldıkları kanallardaki tıkanıklıklar nedeniyle iltihaplandığında ortaya çıkan enfeksiyona '' denir.

Giriş Tarihi: 12.2.2015 12:05 Güncelleme Tarihi: 15.9.2015 17:49
Sinüzit nasıl geçer?
in akut ve kronik olmak üzere iki tipi vardır. Akut sinüzitte; burun tıkanıklığı, sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı, gözlerin etrafında ağrı, diş ağrısı ile karışabilen yanak ağrısı, yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı, kötü ağız kokusu belirtileri bulunabilir. Bazen de kuru öksürük, hafif ateş veya mide rahatsızlığı şikayetleri görülebilir.

Kronik sinüzitte, belirtilerin süresi üç aydan uzundur. Koyu burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri görülebilir.

SİNÜZİTE NE İYİ GELİR?

Burun bölgesinde ve boğazda sağlıklı mukoza oluşması için yeterli miktarda A vitamini almak gerekmektedir. Bu vitamini yumurta sarısı, yoğurt, yapraklı sebzeler, kabak, havuç, domates gibi besinlerden almanız mümkün. A vitamini mevcut sinüzite iyi geleceği gibi yayılmasını da engelleyecektir.

C vitamini bakteriyel enfeksiyona karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı gibi sinüzite neden olan hastalıklara karşı sizi daha dirençli yapar. Çinko minerali grip, nezle gibi hastalıklardan daha çabuk kurtulmanızı sağlar.

Acı biberli yemekler yemek sinüslerinizi açabilir. Ancak mide rahatsızlığınız varsa dokunabilir.

Bol sarımsakla hazırlanmış bir çorba tıkanmış burun yollarını açar ve boğazı yumuşatır. Sarımsak antioksidan özelliği ile solunum yolunu etkileyen hastalıklardan daha çabuk kurtulmanızı sağlar.

Zencefil sinüzitin neden olduğu baş ağrısını hafifletir. Zencefili yemeklerle birlikte ya da çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Doktorunuzda iltihabı geçirmek için etkili antibiyotik tavsiyesi alabilirsiniz.

Burnunuz çok doluysa tuzlu su çekerek açabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinüzit nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN