Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenidoğan bebeklerde işitme testi önemli!

Uzmanlar yenidoğan bebeklerde işitme testinin önemine ve adımlarına dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 2.3.2015 15:10 Güncelleme Tarihi: 2.3.2015 15:11
Yenidoğan bebeklerde işitme testi önemli!
Bir anne-babayı ve yenidoğan bebeklerini hayal edelim. O büyük heyecanı, sevinci, kaygıları ve bebeğin iyiliği için çırpınan herkesi... Bu ailede herhangi bir kalıtsal rahatsızlığın olmadığını, bebeğin de zamanında ve sorunsuz doğmuş olduğunu düşündüğümüzde, bu bebek işitme açısından riskli sayılmayabilir mi? İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Kulak Burun Boğaz bölümünden, Op. Dr. Mazhar Çelikoyar mutlu seslerle dolu bir dünya için işitme testinin önemine ve adımlarına dikkat çekiyor;

Ayrıca bir başka aileyi hayal edin; ki, bu ailede kalıtsal işitme sorunları olsun, ya da çocuk doğum sonrası yoğun bakımda bir süre kalmak zorunda olmuş olsun. Bu bebek işitme sorunlarından yana daha da yüksek riskli kabul edilir.

Her ne olursa olsun bu bebeklerin işitmelerini basitçe kontrol ediyor ve işitme sorunu olmadığından emin olmaya çalışıyoruz. Bütün dünyada yaygın olarak yapılmakta olan işitme kontrol edici tarama testi, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı'nca zorunlu kılınmıştır.

İŞİTME TARAMASI NE DEMEKTİR?

İşitme taraması, basit bir test ile bebeğin-kişinin işitme organının çalışıp çalışmadığını anlamaya yönelik bir incelemeyi anlatır. Çabuk yapılabilen, çok kısa süren ve sorun olmadığını ya da olduğunu gösterebilen basit bir başlangıç testidir. Sorun olduğu izlenimi edinildiği hallerde daha kapsamlı incelemeler gerekecektir.
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenidoğan bebeklerde işitme testi önemli!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN