Soğuk havalar egzama yapıyor

Giriş Tarihi: 5.3.2015 12:13 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 12:14
Soğuk havalar egzama yapıyor

Soğuk havalar kadar su da ellerinizin düşmanı olabilir.

Medical Park Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Erol Koç, kış aylarında egzama oluşumunun 3 kat artığını belirterek, "Günde 6 kereden fazla elleri suyla temas ettirmek egzama oluşumuna neden olabilir. Bulaşık yıkarken, ev temizlerken, yemek yaparken içi pamuklu eldivenler kullanılmalı. Bunun dışında nemlendirici sürmek de alışkanlığımız olmalı" uyarısında bulundu ve şu bilgileri verdi:

Ellerimiz sürekli dış ortamla temas kurmamızı sağladığından çok çeşitli tahriş edici ve alerji yapabilecek maddeye en çok maruz kalan organımız. Masum görünen su bile ellerin düşmanı olabiliyor. Sürekli suyla temas etmek, el, çamaşır ya da bulaşık yıkamak deterjan ve sabun kullanılmasa bile ellerde egzama oluşmasına neden olabilir. Bu durum derinin doğal yapısını bozarak nem miktarının azalmasına yol açıldığından deride kuruma, çatlama, soyulma gibi şikayetler oluşabiliyor. Bu yüzden günde yemek ve tuvalet sonraları dışında elleri suyla temas ettirmemek gerekiyor. Günde 6 kereden fazla el yıkamak ellerinizde egzama oluşma riskini artırıyor.

EGZAMALAR EN ÇOK ELLERDE OLUŞUYOR

Egzama, kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Alerjenlere ve kimyasallara karşı oluşan olmak üzere ikiye ayrılırlar. Herhangi bir alerjene vücudumuz aşırı tepki verebilir. Böylece derinin verdiği reaksiyon sonucu bölgede egzama dediğimiz lezyonlar oluşabilir. Kimyasallara karşı oluşanlarda ise durum biraz daha farklı. Kimyasallar, el derisinin bariyerinin bozulmasına neden olur. Deri de kendini kurtarmak adına reaksiyon verir. Özellikle el egzamalarında en sık karşılaşılan durumdur. Kullandığımız kimyasallarla yüzünden ciltte kuruluk oluşur. Bu da elde yaralar oluşmasına sebebiyet verir.
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuk havalar egzama yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN