yüksekliğine ne iyi gelir?

Giriş Tarihi: 10.3.2015 10:09
Tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir?

Yüksek aslında kronik bir biçimde kan basıncı yüksek olma durumuna verilen isimdir. Tansiyon yüksekliğinin değişik nedenleri ve sebepleri olabilmektedir. Peki ?

Aslında her kişinin bünyesel farkları un gerçekten yüksek olup olmadığını da belirleyen bir etmendir. Kişinin yaşı, kalıtsal olarak yüksek yansiyona yatkınlığı ve bedensel özellikleri yüksek tansiyon şikayetiinni kronik bir hal alıp almadığı ile yakından ilişkilidir. Tansiyonum yüksek mi daha doğrusu hipertansiyon hastası mıyım diye merak ediyorsanız bir gün i çerisinde tansiyonu 3 kez ölçmek yeterli ve gereklidir.
Normal tansiyon değeri için büyük tansiyon 14, küçük tansiyon 9 olmalıdır. Bunun üzerindeki değerler yüksek tansiyon, altındaki değerler ise düşük tansiyon olarak değerlendirilir.

Yani Tansiyonun 14/9 üzerinde olması hali durumunda kişi yüksek tansiyon veya hipertansiyondur.

Tansiyon, ailevi bir hastalık olmakla birlikte, kilo, şeker hastalığı, hareketsizlik, beslenme şekli, yaşam tarzı, stres tansiyonu tetikler. Yani yükselmesine neden olur.

Yüksek tansiyon, boyun damarlarının kireçlenmesine ve beyindeki kılcal damarların çatlamasına beyin kanamalarına neden olan yaygın ve tehlikeli bir hastalıktır.

Tansiyonun Yükseldiği Durumlarda, Evde İlk Yardım olarak Ne Yapılmalı?

Tansiyonu düşürmek için ne yapmalı

* Öncelikle doktor kontrolü şarttır.

* Evde yapılabilecek ilk tedavi, kollarınızı dirsekten bileklere kadar soğuk su ile ile yıkamak olmalıdır.Bu önlem, tansiyonunuzu en az bir, iki derece düşürür.

Tansiyon düşüren bitkiler ve yiyecekler hangileri:

* Halk arasında sarımsak tansiyon düşürücü olarak bilinir. Düşünmez, fakat sarımsak ve soğan tansiyonu ayarlar. Bu nedenle, hipertansiyon şikayeti olanların, yemeklerine bol soğan, sarımsak koymalarında fayda var.

* Yağlı ve yağda kızartılmış besinler, hamur işleri, hamur tatlıları,et ve etten yapılmış pastırma,sucuk,salam gibi ürünler ile sakatatlardan uzak durmaları gerekir.

* Tansiyonu düşüren Sebze yemeklerine ağırlık verilmeli. Yemekler, sıvı bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır.Katı yağlardan uzak durulmalıdır.

* Yemeklerde tuzu azaltmak, hatta kesmek gerekir.

* Posalı, potasyum ve magnezyum içerikli beslenmek gerekir.

* Sigara ve alkolü bırakmak gerekir. Zira bunlar, hipertansiyona davetiye çıkarır.

* Hafif egzersizler, tansiyonu düşürür.

* Mümkün olduğunca stresden uzak durmak gerekir.

Tansiyon düşüren meyveler nelerdir:

Kavun ve karpuzun yanında, kurutulmuş kayısı, avokado, incir, portakal, kuru üzüm, fasulye, patates, domates ve hatta üzüm potasyum bakımından zengin olduğu için kalsiyum düşürücü meyve olarak adlandırılmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tansiyon yüksekliğine ne iyi gelir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN