ye ne iyi gelir?

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:51 Güncelleme Tarihi: 11.3.2015 13:52
Akneye ne iyi gelir?

ler nasıl oluşuyor? Önce bu soruyu yanıtlamaya çalışalım: Vücuttaki hormonal değişiklikler yüzünden derideki yağ bezleri eskiye oranla daha faal olunca daha fazla yağ üretmeye başlarlar.

Aynı zamanda yağ bezi kanalını çevreleyen hücreler kalınlaşırlar ve kanal darlaşmaya başlar. Bu değişiklikler, derinin gözeneklerinin yağ ve deri hücreleriyle dolmalarına neden olur. Deri gözeneklerinin kapanması ler'i ortaya çıkarır. Eğer gözeneği kapatan yağ kitlesi havayla temas ederse, rengi koyulaşır ve ciltte kara noktalar belirir. Halk arasında ''karaçalı'' olarak bilinen siyah noktalar, deri altında kir birikmesiyle oluşmaz. Sadece gözenekte kapalı kalmış yağ zerreciklerinin renk değiştirmelerinin bir sonucudur.

Akne tedavisiGözenek içinde kapalı kalan yağ hücreleri çoğalmaya devam ederler. Zamanla derideki bakteriler yağ hücrelerine nüfuz etmeye başlar ve böylece deride kabarcıklar belirir.

Akne'lerin oluşmalarını sağlayan hormonlar, adrenal bezlerinden gelirler ve vücut kokusuyla tüylenmelerden de sorumludurlar. Yeni yapılan çalışmalara göre akneler, ergenlik çağının habercileridir. Kızlarda adet dönemi başlamadan bir yıl önce akneler görülmeye başlayabilir. Erkeklerde ise akne oluşması daha sonraki yıllarda gerçekleşir.

TEMİZLİK ŞART

Akneler'le dolu bir cildi temizlemek için işe sabun ve suyla başlamak gerek. Normal yüz yıkama, gözeneklerde yağların toplanmasını önleyebilir. Cildi fazla ovalamak doğru değildir. Akne'lerin yüze daha çok yayılmalarına neden olabilir. Bugün akneler'e karşı kullanılan ürünler belli başlı iki maddeden oluşuyor. Birincisi salisilik asit, ikincisi ise benzol peroksit. Tedavi gözenekleri açıp, bakterileri öldürmekle başlıyor. Gözenekler açılmaya başladığı zaman derinin gerildiğini hissedersiniz. Bu, iyi bir işarettir.

Eğer karaçalı dediğimiz siyah noktalar büyük bir sorun yaratıyorsa, salisilik asit içeren bir müstahzar, yararlı olabilir. Eğer akneler ciddi bir sorun yaratıyorsa, bir cilt uzmanına görünmekte fayda var. Ergenliğin habercisi akneler, genç adaylarını kaygılandırmamalı. Bu sorunun çözümlenmesi, sanıldığından daha kolaydır.

Bu iddialara inanmayın

Abur cubur atıştırmak akne'ye neden olabilir.

İşte gerçekle hiçbir ilgisi olmayan bir iddia. Aldığımız besinlerdeki yağ, cilt gözeneklerini kapamaz. Çikolata, pizza, fındık fıstık, patates tava ve kolalı içkileri kullanmamak, akne'leri yok etmez.

Seks, akne'ye neden olur.

Cinsel faaliyet, örneğin elle doyum ya da cinsel faaliyet eksikliği akneler'i hiçbir şekilde etkilemez.

Sivilceler sıkılmalı.

İşte çok yanlış bir iddia daha. Sivilceleri sıkmaya kalkışırsanız, içindeki bakterili yağlar yüzün diğer bölümlerine sıçrar ve çok geçmeden akneler'in sayısı artar.

Akneler'in oluşmasının nedeni

Akneler'in oluşmasının nedeni, halk arasında bilindiği gibi cinsel yaşam ve alınan gıdalar değil. Ciltdeki yağ bezlerinin fazla çalışıyor olması.

Farklı akne türlerinden en fazla sorun yaratanı ''kistik akne'' bile tedavi ediliyor. ''Yüzeysel antibiyotik tedavi'' ve ''Ağızdan kullanılan öteki ilaçlara'' kadar bir dizi yönteme başvurularak olumlu sonuçlar alınıyor.

Tedaviye karşın uzun süre iyileşmeyen akneler ise hormonal problemlerin olabileceğinin göstergesi. Bu durumda deri hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor. Ayrıca akne'li yüzeyi çok sık temizlemek fazladan yarar sağlamıyor. Küçük siyah noktaların elle sıkılması akne'nin tedavisini zorlaştırıyor, iyileşse bile iz kalmasına neden oluyor. Kadınların adet dönemlerinde akneler'de artış görülebiliyor.

Bilmemiz gerekenler

Birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşmeyen bir akne ile karşılaştığmızda mutlaka bir dermatoloğa (deri ve cilt hastalıkları uzmanına) başvurmalısınz.
Sanılanın aksine; beslenme biçimi ile akne arasında hiçbir bağlantı yoktur ve dilediğiniz kadar çikolata, çekirdek vb. yiyebilirsiniz.
Akne tedavisi için güzellik salonlarından ve kozmetik ürünlerinden medet ummak son derece yanlıştır ve hatta daha aksi sonuçlar doğurabilir, kesinlikle doktora gidilmesi ve ilaç tedavisi olunması gerekir. Kozmetikler ilaç değildir.
Evlenince geçer" gibi yanlış inanışların akne'yle hiçbir ilgisi yoktur.
Eş-dost tavsiyesiyle sakın, kendi kendinize ilaç kullanmayın.
Akneler'i sıkmak çok zararlıdır. Aklınıza gelemiyecek rahatsızlıklara sebep olabileceğiniz gibi cildinizde derin izlerin kalmasına da neden olursunuz."

Akne'ye domates

Domatesleri küçücük parçalar halinde doğrayın. Sonra nefret ettiğiniz sivilcelerin üzerine yerleştirin. Yani bir domates maskesi hazırlayın ve uygulayın. Maske yarım saat kadar yüzünüzde kalsın. Daha sonra soğuk suyla temizleyin. Ayrıca üç hafta boyunca günde üç bardak domates suyu içmek de çok yararlı. Toksinlerden bu yolla kurtulabilirsiniz.

Sivilcelerinizle oynamayın

Ergenlik sivilceleri sizi hayata küstürmesin. Ergenlik sivilceleri genelde kendiliğinden kaybolur. Bunlarla oynamamak ve sıkmamak gerekir. Ergenlik çağı sivilceleri o dönemde vücuttaki hormon dengelerinin değişmesinden kaynaklanıyor. Sivilcelerden utanılacak bir şey de yoktur. Öncelikle sabır göstermeli ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Akneler'in oluşmasında yağlı cilt ve bakteriler etkilidir. Bu nedenle, sivilcelerden yakınıyorsanız öncelikle hayvansal yağlardan uzak durmalısınız. Bunun yanında çikolata, dondurma, sosis ve dondurulmuş hazır et yemekleri, akneler'den yakınan kişilere iyi gelmez. Bol bol yeşil sebze ve narenciye türü meyveler yemeli, E vitamini alabilmek için de sıvı yağlar kullanmalısınız. Güneş ışığı da akneler'i yok edici bir etkiye sahiptir. Vücuttaki hormon dengesini düzene sokmak için her gün lahana yiyebilirsiniz. Bu arada cilt uzmanlarının önerdiği antibiyotikler de aknelere yararlı olabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akneye ne iyi gelir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN