Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı terleyenler en çok kıyafet seçerken zorlanıyor

Terleme, kişinin kıyafetlerinde bozulmaya ve vücutta kötü bir koku oluşmasına neden olur. Tüm bu sorunlar kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını olumsuz etkiler. Terleyen kişi, o bölgeyi saklamaya çalışır, koyu renk giysi ve uzun kollu gömlek giymekten kaçınır

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Aşırı terleyenler en çok kıyafet seçerken zorlanıyor
Bugünlerde herkes aşırı sıcaklardan ve dolayısıyla aşırı terlemekten şikayet ediyor. Aşırı terleme aslında hem fiziksel, hem de sosyal olarak kişiyi zor durumda bırakabiliyor. Aşırı terlemenin kişinin hayatını olumsuz etkilediğini söyleyen Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gonca Gökdemir "Terleme, kişinin kıyafetlerinde bozulmaya yol açar. Vücutta kötü bir koku oluşmasına neden olur. Tüm bu sorunlar kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını olumsuz etkiler. Örneğin avuç içi terlemelerinde kişi eliyle herhangi bir şey tutamaz, kimseyle tokalaşamaz, sürekli ellerini saklama ihtiyacı duyar. Sosyal hayattan uzaklaşır, karşı cinsle iletişimden kaçınır. Hatta mesleğini bile yapamaz hale gelebilir" diyor. Prof. Dr. Gonca Gökdemir aşırı terlemenin tedavi yollarını anlattı...

TOKALAŞAMAZ DURUMA GELİRLER

Terleme neden olur?
Vücut ısımızı normalde tutmak için gerekli olan terleme doğal bir olaydır. Herkes terler. Sıcak havalarda, ateşli hastalıklarda ya da stres ve utanma gibi psikolojik faktörlere bağlı vücut ısımız artar. Beynimiz bu artan vücut ısısını normale getirmek için bazı sinyaller göndererek ter bezlerini çalıştırır. Bu durum vücut ısısında azalmaya neden olur ve böylece doğal denge sağlanır.

Ne zaman aşırı terleme olarak tanımlanır?
Terleme bazı durumlarda normalden daha fazla olur ve kişinin hayatını olumsuz etkiler. Kıyafetlerde bozulmaya yol açar, vücutta kötü bir koku oluşmasına neden olur. Tüm bu sorunlar kişinin sosyal hayatını ve özel hayatını etkiler. İşte bu durumda aşırı terlemeden bahsedebiliriz. Örneğin avuç içi terlemelerinde kişi eliyle herhangi bir şey tutamaz, kimseyle tokalaşamaz, sürekli elerini saklama ihtiyacı duyar.

İKİ ÇEŞİDİ VAR

Aşırı terlemenin sebepleri nelerdir?
Terleme iki şekilde ortaya çıkar. Birincil (esansiyel) terleme; psikolojik faktörler, stres, utanma, heyecan gibi duygusal değişikliklerde oluşan aşırı terleme durumudur. İkincil (sekonder) terleme ise; altta yatan bazı hastalıklar, tiroid hastalıkları, menopoz dönemi, yüksek tansiyon, nörolojik bazı hastalıklar, ilaçlar, alkol, kafein gibi maddelere bağlı ortaya çıkan aşırı terleme durumudur.

Aşırı terleme sosyal hayatı nasıl etkiler?
Aşırı terleme, kişilerin sosyal hayatını ve mesleki hayatını olumsuz etkileyebilir. Hatta kimi zaman kabusa bile çevirebilir. Aşırı terlemeyle birlikte ortaya çıkan koku, kişinin sosyal ortamlardan uzaklaşmasına neden olabilir. Bu durum kişinin psikolojik yönden kötü hissetmesine yol açabilir. Terleyen bölgeyi saklamaya çalışır. Kıyafet seçiminde zorlanır. Koyu renk kıyafetler, uzun kollu gömlek giymekten kaçınır. Özellikle ellerde çok terleme olduğunda ellerini saklama ihtiyacı duyar. Mesleğini yapamaz, yazı yazamaz, kalem tutamaz, tokalaşmaktan kaçınır. Karşı cinsle iletişime girmek istemez. Çünkü utanır. Elini saklama ihtiyacı hisseder.

SİNİRLERİN BLOKE EDİLMESİYLE TEDAVİ GERÇEKLEŞTİRİLİR

Aşırı terlemenin tedavisi var mı?
Aşırı terlemenin tedavisi var. Tedavide ilk tercih edilecek yöntem; terlemeyi önleyici krem, deodorant ve solüsyonların kullanımıdır. Ancak bu yöntemlerin uzun süreli kullanımı gereklidir ve etkileri çoğu zaman yetersizdir. Aşırı terleme tedavisinde iyontoforez yöntemi kullanılabilir. Elektrik akımı yoluyla terlemeyi önleyen bir metoddur. Ancak koltuk altı terlemelerinde uygulanamaz. Aşırı terleme tedavisinde en etkin tedavilerden biri botoks enjeksiyonlarıdır. Özellikle yüz, koltuk altı ve avuç içi bölgelerinde tek seans ile terleme tamamen kaybolur. Botoksun etkisi altı-sekiz ay kadar sürer. Botoks işlemi 15 dakikada uygulanır, herhangi bir anestezi gerektirmez. Tedavinin yan etkisi yoktur. Aşırı terleme tedavisinde cerrahi operasyonlar da uygulanır. Terleme bölgesindeki ter bezlerinin çıkarılması ya da terlemeye neden olan sinirlerin bloke edilmesi yoluyla terleme tedavi edilir.

TERLEME AZALIR

Terlemeyi kesmenin herhangi bir yan etkisi var mı?
Aşırı terleme tedavisinde uygulanan botoks enjeksiyonlarının herhangi bir yan etkisi yoktur. Botoks uygulamalarında sadece koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı gibi bölgelerde terleme azaltılır. Bu bölgelerdeki terlemenin azalması herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz.

SIK TERLEMEK TAHRİŞE BAĞLI EGZAMAYA NEDEN OLUR

Aşırı terlemenin olduğu alanlarda mantar hastalıkları görülebilir. Mantar etkenleri nemli ortamları severler. Cildin bu bölgelerinde kötü kokulu mantar enfeksiyonlarına neden olabilirler.Bazı bakteriler terli ortamlarda daha fazla ürerler ve bu durumda bakteriyel enfeksiyon oluşuma neden olabilirler. Bu durumda bazen akıntılı ve kötü kokulu, hatta terin renklenmesine yol açan problemler oluşturabilirler. Aşırı terleme, terin ciltte oluşturduğu tahrişe bağlı egzamalara da neden olur. Egzamalar ciltte kızarıklık ve bazen pullanma şeklinde ortaya çıkar; çok kaşıntılı olabilir, kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir.

KOLTUK ALTI VE AVUÇ İÇİ BEYİNDEN GELEN SİNYALLERE DAHA DUYARLI

Aşırı terlemenin daha sık görüldüğü yaş aralığı var mıdır?
Aşırı terleme en çok 18-25 yaş arasında görülür. Yapılan çalışmalarda aşırı terlemenin toplumda yüzde 5 oranında görüldüğü saptanmıştır. Aşırı terleme sorunu artan yaşla birlikte azalabilir. Ancak ileri yaşlarda da aşırı terleme sorunu görülebilir.

Aşırı terleme vücudun hangi bölgelerinde daha çok görülür?
Normal koşullarda cildimizdeki her yer terler. Ancak aşırı terleme olarak tabir edilen durumlarda özellikle en çok yüz, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanlarında görülür. Bu bölgeler ter bezlerinin en yoğun olduğu bölgelerdir. Beyinden gelen sinyallere daha duyarlıdırlar.

Saçlı deri ve yüz terlemeleri nasıl tedavi edilir?
Saçlı deri ve yüz terlemelerinin en etkili tedavisi bu bölgelere yapılan minik botoks enjeksiyonlarıdır. Botoks uygulamalarıyla altı ay süre ile terlemeyi durdurmak mümkündür.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı terleyenler en çok kıyafet seçerken zorlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN