Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeklerde gaz sorununa bitkisel çözüm

Geceleri anne ve babaları uykusuz bırakan bebeklerin gaz sorunu için uzmanlar, ilaç yerine bitkisel yollarla bu problemden kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Giriş Tarihi: 8.9.2015 16:56
Bebeklerde gaz sorununa bitkisel çözüm
Bebeği olan herkes, bebeğindeki gaz sorunu nedeniyle sıkıntılı saatler geçirmiştir. Kimisi ilaç tedavisi başlarken kimisi de ne yapacağını bilmeden bebeği ile birlikte bu sürenin geçmesini bekler. Bitkisel ve doğal yollarla bebeklerin gaz sorununun çözülebileceğini belirten Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bebeklerde oluşan gaz şikayeti fiziksel açıdan bebeği, psikolojik açıdan da anneyi çok rahatsız etmektedir. Yaşamın ilk 6 ayında gaz problemi birçok bebekte görülen normal bir durumdur. Genellikle mama yedikten ya da meme emdikten sonra gerçekleşen kramp şeklinde ağrının bebeği ağlatması anne ve babaları tedirgin etmektedir. Bu ağlamalar kimi zaman hemen geçmekte kimi zaman da gece boyunca sürmektedir. Bebekler dünyaya geldiklerinde daha sindirim sistemleri tam olarak olgunlaşmamıştır. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve düzenli olarak dışkılama işlevinin sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilmesi için yeterli beslenmeleri gereklidir. Bebeğin uygun olmayan mama ile beslenmesi kabız olmasına ya da ishal olmasına neden olabilir. Aynı zamanda yanlış mama seçimi karın kramplarının gerçekleşmesinin de bir nedenidir. Ama genelde bebeklerde görülen karın kramplarının nedeni çıkarılamayan gazdır. Annenin beslenme şekli de bebeğin gaz sancılarını etkileyen bir durumdur. Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktozu parçalayan laktaz enzimi yeterli olmayanlar, yetersizliğin derecesine bağlı olarak tükettikleri ürünlerde gaz sorunu yaşayabilirler. Özellikle inek sütü ile beslenen annelerin bebeklerinde gaz sorunu daha fazla yaşanmaktadır" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerde gaz sorununa bitkisel çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN