Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deride kızarma, kaşınma, kabarıklıklar ile karakterize vasküler bir hastalıktır. Ürtiker hastalığının çaresi nedir?

Giriş Tarihi: 6.10.2015 17:57
Ürtiker nasıl geçer?

Ürtiker nedir?

Kızaran, kabaran, kaşınan ödemli papül ve plaklarla karakterize ve kısa sürede sönen lezyonlar olarak bilinirler. Ürtiker; ataklarla seyreden bir hastalıktır
Lezyonlar 1-2 saat ile 12 saat arasındaki bir sürede kaybolur, fakat diğer bölgelerde yenileri oluşmaya devam eder. Ürtiker akşam saatlerinde daha çok oluşup, sabah saatlerinde genellikle kaybolur. Ürtiker daha derin dokuları tutarsa buna anjiyoödem denir. Bunda dudaklarda, göz kapaklarında, el ve ayak tabanlarında şişmeler meydana gelir. Deri dışında sindirim sistemi ve solunum yolları tutulumu olursa karın ağrısı, midede dolgunluk hissi gelişir. Solunum yollarında ise seste çatallanma hissi, yutkunurken takılma hissi, nefes darlığı ve hastada panik hali görülür. Anjiyoödemde hayati tehlike olabildiğinden acil müdahale gerektirir. Çok nadirende anaflaxi ve hipotansiyon oluşabilir.
Ürtikerler genellikle süresine göre sınıflandırılırlar. 6 haftaya kadar olan ürtikerlere akut ürtiker, 6 haftadan uzun sürenlere ise kronik ürtiker denir. Akut ürtiker daha çok genç yaş ve çocuklarda olurken, kronik ürtiker orta yaşta başlar ve uzun yıllar ataklar halinde devam edebilir.
Ürtiker plaklarının oluş mekanizmasında kapiller damar çevresinde bulunan mast hücrelerinden salınan histamin vb. maddeler sebep olur. Bunlar damar geçirgenliliğini arttırarak cilt ve cilt altında ödeme sebep olurlar ve ürtiker belirtilerine neden olurlar

Ürtiker nasıl geçer?

Pırasa ve lahana kaynatılarak elde edilen su ile kompres yapılır.
Ceviz yaprağı, anduz otu, gül yaprağı, ıspanak, pırasa, lahana, hatmi, söğüt yaprağı. Bunların bitkisel olup şifa verdiği görülmüştür. Bitkileri ve sebzelerin bir kısmından alıp karıştırılarak kaynatılır. Elde edilen suyla kaşıntı veren bölgeye pansuman yaparak sonrasında banyo edilmelidir.
Ürtikere en sık olan nedenler;
Evcil hayvanlar kediler, köpekler, atlar
Deniz mahsulleri balıklar, kabuklu deniz hayvanları
Kuruyemiş, meyve süt ürünleridir
Belli parazit hastalıkları
Bal arısı veya eşek arısı sokması Ürtikere neden olur
Antibiyotikler gibi alerjen ilaçlar, aspirin
Tüm incelemelere rağmen hastalık %60-65 'e kadar hiçbir sebep olmayabilir. Bunun rahatsızlığı da idiyopatik nedeni bilinmeyen, bir kronik ürtiker olarak isimlendirilir. Hastaların bu tür vakalardan sonra, alerji tetkikleri olan incelemeler yanında diğer hastalıkları içeren incelemeler yapılmaktadır. Geçmişten gelen hastalığın tedavi süresince ürtiker kendi kendine iyileşmeyle geçer ve tekrarlamaz. Bir türlü nedeni bilinmeyen ürtiker hastalığı taşıyanlar bu alerjik ilaç takviyesinden faydalandırılır.
Bu hastaların kalsik olmuş sabahları sedatif göstermeyen antialerjikler, akşam vakti sedatif antialerjik ve H2 reseptör blokerleri ile beraber alınmalıdır. H2 reseptör blokerleri gerçek tarafı mide asitini en aza düşürerek kullanılcak olan ilaç faktörleridir. Ama deri yüzeyinde Histaminreseptörlerinin %20 'ye H2 cinsinde olduğundan bu tür ilaç takviyeleri hastalarda daha fayda sağlamaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürtiker nasıl geçer?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN