Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vücut gençleştirme operasyonları

Birçok kadın vücudundaki sarkmalardan şikayetçi. , Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen vücut sarkmalarını uygulanan estetik operasyonları anlatıyor.

Giriş Tarihi: 18.1.2016 12:07
Vücut gençleştirme operasyonları
Vücut geliştirme operasyonları çeşitli nedenlerle aşırı kilo vermiş hastalarda ya da yaş alımına bağlı olarak vücuttaki sarkıklıkları düzeltmeye yarayan bir operasyonlar dizisidir. Diyet ya da cerrahi yöntemler nedeni ile vücut ağırlığının dörtte birini ya da daha fazlasını kaybeden hastalarda özellikle bu kilo verme işlemi hızlı olmuşsa, çeşitli bölgelerde sarkıklıklar ve kontur deformiteleri oluşur. Bu sarkıklıkların en çok rahatsızlık oluşturdukları bölgeler hem erkek hem de kadın hastalarda aynı bölgelerdir ve şu şekilde sıralanabilir:

Yüz ve gıdı bölgesindeki sarkmalar

Genç hastalarda yüzde çöküntüler meydana gelebilir. Bu durumda yüze dolgu malzemeleri ya da yağ enjeksiyonu yapılabilir. Orta yaş ve üzeri hastalarda ise yüz ve çene altı bölgesinde sarkmalar ortaya çıkabilir. Bu durumda yüz germe yöntemleri kullanılabilir. Çene altı bölgede ise en uygun yöntemler liposuction ve boyun germedir.

Göğüs sarkması

Sarkıklığın boyutuna ve altta kalan yağ dokusu miktarına göre kadınlarda protezli ya da protezsiz mastopeksi yani meme dikleştirme operasyonu erkeklerde ise pseudojinekomasti ameliyatı ya da meme germe işlemi uygulanır.

Karın bölgesi sarkıkları


Karın bölgesindeki sarkıklığın miktarı ile orantılı olarak değişik ölçülerde yağ alma ve karın germe ameliyatı yapılması gerekebilir. Hastanın durumuna göre mini karın germe ameliyatı bazen de circumferensiyal yani çepeçevre karın germe ameliyatı da uygulanabilir. Tüm bu germe işlemleri sırasında gerekli olduğu durumlarda üst karın ve bel bölgesine liposuction işlemi de uygulanması gerekebilir.

Uyluk bölgesi sarkıklığı


Uyluk bölgesi sarkması tüm üst bacakta olabileceği gibi yani iç uyluk, ön uyluk, basen bölgesi ve posterior uyluk gibi bunlardan sadece bir tanesinde de sarkma oluşabilir. Sarkmanın boyutuna ve hastanın deri kalitesine göre germe operasyonlarının planlanması gerekir.

Popo sarkıklığı

Gluteus maksimus kaslarının tonuslarını kaybetmesine bağlı olarak popo tümseği kaybolur ve hastaya yandan bakıldığı zaman popo kıvrımlarının üzerinden aşağı doğru sarkıklık ve düzlük görünür. Bu durumda popo germe ve kalça kaldırma ameliyatı yapılır. Bu operasyon ile birlikte yağ alımı ile yağ enjeksiyonu teknikleri de kullanılabilir.

Kol sarkıklığı

Kolun özellikle dirsek ile koltuk altı arası kısmındaki tuzluk denilen bölgedeki sarkmalar özellikle kısa kollu ve dekolte kıyafet giyen bayanları çok rahatsız edilebilir. Bu bölgenin tedavisinde liposuction ve kol germe işlemi bir arada uygulanabilir.

Vücut gençleştirme operasyonları oldukça ciddi cerrahi işlemlerdir. Her ne kadar hastaların isteği tüm işlemlerin bir kerede bitirilmesi yolunda olsa da doğrusu ameliyatların uygun şekilde bölünmesi ve gerekirse 2-3 seansta tamamlanmasıdır.Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op.Dr.Fatih Dağdelen

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücut gençleştirme operasyonları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN