kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

kapağı estetiği. Genellikle 35-40 yaşlarından sonra üst göz kapağında sarkma, göz altında torbalanma ve kırışıklıklar oluşmakta, kişiye yorgun ve üzgün bir hava vermektedir. Yaşla birlikte kas bölgesinde ve alında da bir düşme gözlemlenmektedir.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 10:55 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 10:56
Göz Kapağı Estetiği

Genellikle 35-40 yaşlarından sonra üst kapağında sarkma, göz altında torbalanma ve kırışıklıklar oluşmakta, kişiye yorgun ve üzgün bir hava vermektedir. Yaşla birlikte kas bölgesinde ve alında da bir düşme gözlemlenmektedir.Basit kırışıklıklar kollajen ve benzeri dolgu maddeleriyle düzeltilebilmektedir. Ancak doku sarkması olduğunda ve derin kırışıklıklarda operasyon şarttır. Amaç kişinin daha genç görünmesinin sağlanmasıdır.

Göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiği (blefaroplasty) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin yaşlı, yorgun görünümü daha genç ve dinamik bir görünüme dönüştürülür. gözkapağı ameliyatları genellikle 35 yaş sonrası ihtiyaç duyulan cerrahi uygulamalar olup, cerrahi riskleri az, estetik cerrahi sonuçları çarpıcı uygulamalardır. Kalıtsal nedenlerle daha genç yaşta göz kapaklarında rahatsız edici torbalanmalar olan kişilerde daha genç yaşta da uygulanabilir.


Göz kapağı estetiği yapılacak kişilerin kaslarının pozisyonu çok iyi değerlendirilmelidir. Göz kapağı yaşlanma bulgularının yanında kaş düşüklüğü de varsa mutlaka kaş kaldırma ameliyatı da düşünülmelidir. Kaş düşüklüğü giderilmeden yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra, kaş daha fazla düşerek, iyi bir estetik sonuç alınmasını engelleyebilir. Bazı kişilerde yalnızca kaşların kaldırılması bile üst göz kapağını gerginleştirerek, blefaroplasty ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Anestezi

Göz kapağı cerrahisi gözlerin çevresindeki alanı uyuşturan lokal anestezi ile sedasyon (sakinleştirilmiş) altında yapılır. Cerrahi sırasında uyanık olunur ancak ağrı hissedilmez. Bununla birlikte, bazı çekiştirmeler ve huzursuzluk hissedebilirsiniz. Genel anestezi de (operasyon süresince tam uyuma) tercih edilebilir.

Ameliyat

Blefaroplasty genellikle 1-2 saat sürer. Anestezi sonrası üst göz kapaklarında doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler yapılır. Bu Kesilerden girilerek deri, alttaki yağ ve kas dokusundan ayrılır. Fıtıklaşan yağ dokusu düzeltilir, fazlalık kas ve deri dokusu çıkarılır. Önceleri hemen her ameliyatta yağ dokusu çıkarımı yapılmaktaydı. Ancak yaşın daha ilerlemesiyle yağ dokusundaki büzüşmenin göz çukurluğunu arttırdığı ve kişiye daha yaşlı bir görünüm verdiği kabul edildiğinden, modern cerrahide yağ dokusunun mümkün olduğunca korunması amaçlanmaktadır.

Daha sonra kesiler çok ince sünürlerle kapatılır. Alt göz kapaklarında deri fazlalığı olmaksızın yağ-kas torbacıkları varsa, göz kapağının içinden, görünen bir skor bırakmadan keşi yapılır. Genellikle daha elastik derili genç hastalarda uygulanır.

Ameliyat sonrası
• Göz kapakları üzerine uygulanan pansumanla ameliyat tamamlanır.
• İlk iki günde her iki göz kapağı ve çevresi şişer. Bu şişliklerin ve oluşacak morlukların azaltılması amacıyla cerrahi sonrası ilk gün gözlere buz uygulanır.
• Bununla birlikte antibiyotik ve şişlik azaltıcı, ağrı kesici ilaçlar verilir.
• Hastanın ayrıca göz kurumalarına karsı göz damlası ile korunması sağlanır.
• Anesteziye göre 1-4 saat sonra eve gidilebilir. Baş yukarıda olacak şekilde 3-5 günlük ev istirahatı yeterlidir. Önemli bir ağrı olması beklenmez.
• Gözde kuruluk hissi ve batmaların giderilmesi için göz damla ve pomadlari ilk 5 gün kullanılabilir.
• Sonraki 1 hafta boyunca da yatarken baş yukarıda olmalıdır.
• Genellikle 4. veya 5. gün dikişler alınır.
• İşe dönüş için 7-10 gün dinlenmek yeterlidir.
• Sonraki 3 hafta boyunca ağır egzersizler ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.
• Göz kapaklarındaki şişlikler ve morluklar kişiden kişiye değişmekle birlikte 5. günden sonra azalmaya başlar ve 14-16 günde hemen tamamen kaybolur.
• Ancak 10. günden sonra makyaj kalan morlukları rahatlıkla gizleyebilir.
• İlk 1-2 hafta fazla gözyaşı, ışığa hassasiyet, bulanık görme gibi geçici rahatsızlıklar olabilir.
• Birkaç hafta güneş ışığı, rüzgar ve diğer irritanlara duyarlı olunur. Bu nedenle diş ortamda güneş gözlüğü takılmalıdır.

Ameliyatının riskleri
Her ameliyat sonucunda belli bir iz kalır. Önemli olan bu izin çok ince ve belirsiz olmasıdır. Göz kapakları ise hemen hemen vücudun en az iz kalan bölgelerindendir. Girişimin kesileri üst ve alt göz kapaklarının doğal kıvrım çizgilerine yerleştirilir. Kesiler ameliyat sonrasında birkaç ay süreyle belirgin kalabilir. Zamanla kırmızı renk azalarak beyazlaşır veya normal ten rengine dönüşür.

Herhangi bir cerrahi girişimin olası riskleri olan kanama, enfeksiyon, yara açılması ve aşırı belirgin yara izi de mümkündür, ancak çok seyrektir.

Göz kapaklarının kapanması ile ilgili geçici bir problem görülebilir. Seyrek olarak da alt göz kapağı fazlaca aşağı çekilebilir. Bu durum genellikle geçicidir. Ancak düzelmezse ikinci bir cerrahi girişim gerekebilir. Genellikle gereğinden fazla deri çıkarımından kaynaklanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN