Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl tedavi edilir?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 17:27 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 17:27

Geç kalınmış hastasında hangi yöntemler kullanılır? Kemik yoğunluğunu korumak ve kırık riskini azaltmak için kullanılan, hızlı etki gösteren çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Uygulanan tedavi, hastanın yaşına, sağlık durumuna, ihtiyaçlarına ve yaşam şekline uyumlu olmalıdır.

nasıl tedavi edilir?

Kemik yoğunluğunu korumak ve kırık riskini azaltmak için kullanılan, hızlı etki gösteren çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Uygulanan tedavi, hastanın yaşına, sağlık durumuna, ihtiyaçlarına ve yaşam şekline uyumlu olmalıdır.

Geç kalınmış osteoporoz hastasında hangi yöntemler kullanılır?

Kemik erimesi nedeniyle gördükleri ilaç tedavisine yeterli önemi göstermeyen hastaların kırık riski ve gelecekteki tedavi maliyetleri artmaktadır.
İlaç tedavisinin etkisini en üst seviyeye çıkarmak için kemik erimesi hastalarına genellikle kalsiyum ve D vitamini desteği verilir. Yeterli kalsiyum, D vitamini ve protein alımı kemik erimesini önlemeye yardımcı olduğu gibi, mevcut kemik yoğunluğunu da korur. Kalsiyum ve D vitamini desteği özellikle yüksek kırık riski taşıyan kişiler için önemlidir.
Tedavide, ilaçları tamamlayıcı olarak egzersiz ve diyet programları da verilmektedir. Düzenli egzersiz ve kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenme, ilaç tedavisine önemli bir destek sağlamaktadır.
Kemik erimesi tedavisinde her geçen gün yeni yöntemler geliştirilmektedir. Doktorunuz sizin için en doğru tedaviyi ve bu tedavinin risklerini-yararlarını size en iyi anlatacak kişidir.

İlaç Tedavileri

Tedavisi

Tedavinin amacı osteoporozun gelişimini engellemek ve osteoporotik kırılma riskini azaltmak amacıyla kemik kaybını önlemektir. Seçilen tedavinin hastanın özel medikal ihtiyaçlarına ve yaşam biçimine uyarlanması büyük önem taşır.
Tedavi türleri

Osteoporozun tedavisinde farklı türde ilaçlar kullanılmaktadır:

Kemik yıkımını engelleyen ilaçlar: Kemik yıkımını yavaşlatarak kemik gücünü artırır [bifosfonatlar, östrojen benzerleri (SERM'ler, tibolon) ve kalsitonin. Menopoz sonrası semptomların tedavisinde kullanılan HRT de bu kategoridedir.
kemik yapıcı ilaçlar: İskeleti onarmaya yardımcı olur (paratroit hormonu).
Daha kompleks etkinlikleri olan diğer ilaçlar (stronsiyum ranelat, D vitamini türevleri).

İlaç tedavisinin yanında, yeterli miktarda alımı garanti altına almak ve ilaç tedavisinin maksimum seviyede etkili olmasını sağlamak amacıyla kalsiyum ve D vitamini takviyeleri de önerilebilir.
Doktorlar ve hastalar, yaşam biçimi faktörlerine de (düzenli ağırlık egzersizleri, uygun beslenme ve düşmeyi önleme stratejileri gibi) tavsiye edilen ilaç tedavisiyle birlikte önem verilmesi gerektiğini bilmelidir.

Kalsiyum ve D Vitamini
Osteoporoza karşı ilaçlar ve kalsiyum/D vitamini takviyesi:

Anti-osteoporotik ilaç kullanan hastalarda, eş tedavi olarak kalsiyum ve D vitamini takviyeleri de tavsiye edilmelidir.
Kalsiyum ve D vitamini takviyesiyle birlikte olmadığında bu bileşenlerin kırılmayı önleyici etkinliğinin olmadığı görülmüştür.
Toplum bazında yapılan bu deneyde herhangi bir sonuca ulaşılamasa da, kalsiyum ve D vitamini takviyelerinin 65 yaş üstü kadın ve erkekler ile bakımevinde bulunan yaşlılar gibi risk altında bulunan popülasyonlarda yararlı olduğu diğer deneylerde gösterilmiştir.

Bifosfonatlar

Bifosfonatlar kemik yıkımını önler. Kemik kütlesinde artış ve kırılma olaylarında azalma sağlarlar. Etkinlikleri, yan etkileri, olası kullanma yolları farklı olan, haftalık ve aylık kullanılabilen, dolayısıyla da esnek tedavi seçenekleri sunan farklı türde bifosfonatlar bulunur.

Hormon Replasman Tedavisi (HRT)

Çok sayıda kadın üzerinde yapılan yeni araştırma sonuçlarına göre, HRT'nin rolü yakın zamanlarda yeniden değerlendirilmiştir. HRT'nin kemik üzerinde olumlu etkileri olmasına ve hala menopoz semptomlarının tedavisinde bir seçenek olmasına rağmen, osteoporoz tedavisinde kullanılabilen daha etkili ve hormonal olmayan başka tedaviler vardır.

Östrojen Benzerleri

Şu anda pazarlanan tek SERM raloksifendir. Bu ilaç, kemik kaybını önler ve menopoz sonrası kadınlarda osteoporozu önleme ve tedavi için gösterilmektedir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osteoporoz nasıl tedavi edilir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN