Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nde ne tür yöntemler kullanılır?

yöntemleri nelerdir? Saç ekimi için uygulanan FUT tekniğinde saç köklerinin alınabilmesi için bir cerrahi işlem uygulanır.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 15:04 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 15:05
Saç ekimi yöntemleri nelerdir?

için uygulanan FUT tekniğinde saç köklerinin alınabilmesi için bir cerrahi işlem uygulanır. Bu işlemde ömür boyu dökülmemek üzerine kodlanmış saç kökleri için ense ve kulak bölgesinde yaklaşık 3 - 4 cm genişliğinde ve 20 - 25 cm uzunluğunda bir deri parçası çıkarılır ve çıkarıldıktan sonra ensedeki bu geniş yara dikişilerle kapatılır. 10 gün sonra bu dikişler alınır.

Saç ekimi yöntemleri nelerdir?


Saç ekiminde FUT yönteminin dezavatanları

Tam açılımı "foliküler ünite transplantasyonu" olan FUT yöntemi ile uygulanan saç ekimi operasyonundan sonra hastada çok şidddetli ağrı olması ve bölgede kalıcı iz kalması, bu uygulamanın dezavatanları olarak sayılabilir. Bu nedenle bu yöntem artık ülkemizde hemen hemen hiç kullanılmamaktadır. Daha az tercih edilir. Tüm dünyada uygulaması devam etse de; Amerika'da ve Avrupa'da devam etse de Türkiye'de FUT tekniği çok tercih edilmemektedir.

Saç ekiminde FUE tekniği

Tam açılımı "foliküler ünite ekstraksiyonu" olan FUE tekniği 2000'li yılların başında geliştirilmeye başlanmıştır. Geliştiricileri Avusturalya'lı iki dermatologdur. FUE tekniğinde saç köklerinin alınması için mikromotor ile çalışılır. Saç greflerini çıkartmak için kullanılan aletler 0.7, 0.8 ya da 0.9 mm kalınlığında, iğne gibi boru şeklinde bıçaklarla deri delinir ve cımbızlarla saç kökü tek tek çıkarılır. Bu nedenle bir çizgi şeklinde iz oluşmaz. FUE tekniği tamamen izsiz bir yöntem değildir. Saçlar FUE tekniğinde, çok kısa kesildiğinde nokta nokta, dikkatli bakıldığında görülebilen izler bırakır ancak saçlar uzadığında saçlar tüm bu izleri kapatır ve saç ekimi işlemi belli olmaz. Ağrısız, kansız ve izsiz denilen FUE tekniği böyle bir tekniktir ve saç ekimi yapan cerrahlar ağırlıkla FUE tekniğini kullanır.

Günümüzde saç ekimi yöntemleri arasında bahsedilen kök hücre ya da saç klonlama yöntemleri adı altında uygulanan işlemlerin literatürde yeri yoktur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saç ekiminde ne tür yöntemler kullanılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN