Giriş Tarihi: 20.1.2016 12:04 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 12:04

? Tedavisi Nasıl yapılır? Bahsedilen bu sinüslerin ayrı ayrı yada sadece bir yüz yarısında yada hep birlikte iltahaplanma haline sinüzit denilmektedir.

Sinüzit ne demektir?

Bahsedilen bu sinüslerin ayrı ayrı yada sadece bir yüz yarısında yada hep birlikte iltahaplanma haline sinüzit denilmektedir. Örneğin 10-15 günden beri sürmekte olan bir nezle tablosu aslında bir akut sinüzittir. Yıllarca tekrarlayan belirtilerle karşılaşıyorsak sinüzitin kronikleşmiş olduğu söylenebilir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Akut ya da kronik olmasına bağlı olarak hareket edilir. Akut tedavisinde genel olarak medikal tedavi kesin bir sonuç ortaya koymaktadır. Medikal tedavide özellikle antibiyotikler, buruna sıktığımız lokal dekonjestanlar, sistemik dekonjestanlar, antihistaminik ilaçlar ve benzer fayda sağlayan ilaç türleri burun yollarını açan ve hava almasını sağlayan türdeki ilaç türleridir. Bunların yanı sıra balgam söktürücü ilaçlarla ve öksürük kesici ilaçlarla tedavi sonlandırılır.

Sinüzit nedir? Tedavisi Nasıl yapılır?


Akut sinüzitte dikkat edilmesi gereken en önemli kural, özellikle çocuklarda tedaviyi kısa kesmemek ve yarıda bırakmamak, uygun vakalarda 4-6 hafta arası antibiyotik tedavisine belirli periyotlarla devam etmektir. Eğer 3 aydan uzun kronik sinüzit ise ilk olarak medikal tedavi uygun görülür. Bilgisayarlı tomografi daima yol gösterici rol oynar. Tomografi sonucu hangi anatomik bozukluğa sahip olunduğunu, nerede sorun olduğunu açıkça ortaya koyar. Diğer dokulara zarar vermeden sadece sinüslere ve sinüs kapaklarına yönelik tedavi gerçekleştirilir. Kronik sinüzit'te tedavi ameliyat ile mümkündür böylece hastalık tam anlamıyla iyileştirilir ve tekrarlama dönemi yok edilir.

Evde uygulanabilecek tedaviler arasında bolca su tüketmek ya da sıvı tüketmek, ek olarak tuzlu su ile burun içlerine pansuman yapmak yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
sinüzitin tedavisi nasıl yapılır? sinüzit nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN