Türkiye'nin en iyi haber sitesi

? ?

Vajinal atrofi ve idrar kaçırma şikayetleri nedir?

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:42 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 16:43
MONALİSA TOUCH VE VAJİNAL ATROFİ/ STRESS İNKONTİNANS:

Kadınlarda gerek menopoz, gerekse kanser veya değişik nedenlerle yapılan cerrahi sonrası gelişen östrojen eksikliği nedeniyle genitalbögedeki kan dolaşımı azalır, vajinal mukozadaki dökülme ve inceme sonucu vajinal atrofi oluşur.

Menopoz sonrası kadınların yaklaşık %50 sinde görülen vajinal atrofinin derecesiyle ilintili olarak genitalirritasyon, kaşınma, kayganıkta azalma, anormal akıntı, kuruluk, enfeksiyonlara eğilim, hatta ilişki esnasında ağrı hissedilebilir. Ayrıca dış genitalbögedeki yağ dokusu azalmasına bağlı renk değişiklikleri ve vajenin görünümünde bozukluklar gözlenir.

Vajinal atrofi ve idrar kaçırma şikayetleri nedir?

Yine mesane bölgesi kaslarında gevşeme ve atrofi sonucu öksürme, hapşırma, gülme, egsersiz gibi fiziksel aktiviteler esnasında stres inkontinans olarak bilinen istemsiz olarak idrar tutamama şikayetleri de başlar.

Vajinal atrofi, eşlerin cinsel yaşamını ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Özellikle kadınlarda yaşanan tüm bu olumsuz etkiler cinsel yaşamdan soğuma, kaçınma, eşler arasında cinsel tatminsizlik, depresyon, güven kaybı, hatta evliliğin tehlikeye girmesi gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?


İdrar kaçırma nedenleri birçok sebebe bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Mesanede oluşabilecek enfeksiyonlar, vajina enfeksiyonları, mesane taşları, zorlu doğumlar, hormonsal değişimler, mesane tümörleri, sinirsel hastalıklar, mesane çıkışı tıkanıklıkları idrar kaçırmanın nedenleri olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vajinal Atrofi Nedir? İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN