Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lasek / PRK nedir?

Lasek / PRK nedir? PRK (Photorefraktif Keratektomi), Lasik gibi kırma kusurunu düzeltici bir tedavi yöntemidir.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 11:51

PRK / LASEK

PRK

PRK (Photorefraktif Keratektomi), Lasik gibi kırma kusurunu düzeltici bir tedavi yöntemidir. Halen en yaygın şekilde kullanılan lasik tekniğinden farklı olarak PRK yönteminde, korneada kesi ile ince tabaka (flap) oluşturulmaz, lazer doğrudan dış yüzeyden başlar. PRK operasyonu korneanın en üstündeki epitel olarak adlandırılan ince canlı doku sıyrılarak alttaki dokuya Excimer Lazer'in uygulanması işlemidir. Operasyonun bitiminde kornea yüzeyinin daha kolay iyileşmesi ve koruyucu olması amacı ile birkaç gün için göze şeffaf ve numarasız kontakt lens takılır. İyi görmeyi kazanma süreci Lasik'e göre daha uzun olup 3-4 hafta kadar sürebilir. Operasyon sonrası yaklaşık 2–4 gün ağrılı ve rahatsız edici geçer, nedeni ise epitel dokunun iyileşmesinin bu sürede tamamlanmasıdır.

Lasek / PRK nedir?

LASEK

Lasek, gözdeki epitel dokunun alkol yardımı ile kaldırılması prensibine dayanır. Lazer uygulandıktan sonra epitel yerine geri yayılır. Bu iki yüzey yönteminde son derece güvenli sonuçlar alınmakla birlikte, hastalarda 2 -3 gün süresince yanma, batma, sulanma olabilmektedir. Ortalama 1 hafta-10 gün içinde görme netleşmektedir. Bu tedavi yönteminde üçüncü ayda net sonuç alınabilmekle beraber, hastalar bu süreç içinde günlük yaşantılarına devam edebilirler ve gözlük kullanmaları gerekmez.
PRK ve LASEK yöntemlerinin özellikleri
Göz derecesi küçük olduğu halde (3 dereceye kadar miyop ve astigmatlarda), kornea kalınlığı Lasik olmaya uygun olmayan bazı göz yapılarında tavsiye edilir.
Göz, Lasik yönteminde olduğu gibi sadece damla ile uyuşturulur.
Operasyon esnasında hasta ağrı duymaz.
Epitelin kendisini yenileme sürecini çabuklaştırmak ve gözü korumak amacı ile kontakt lens takılır ve operasyondan 3–4 gün sonra doktor kontrolünde çıkarılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lasek / PRK nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN