Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meme silikonlarının zararı var mıdır? Riskleri nelerdir?

Giriş Tarihi: 21.1.2016 15:22

Meme silikonlarının zararı var mıdır? Göğüs büyütme ameliyatı sonrası karşılaşılan riskler son derece ender rastlanan durumlardır, sağlığınızı tehlikeye sokmaz.

Göğüs Büyütme Ameliyatı ve Silikonların Riskleri

Göğüs büyütme ameliyatı sonrası karşılaşılan riskler son derece ender rastlanan durumlardır, sağlığınızı tehlikeye sokmaz. Silikonun zararları yoktur, vücut ile etkileşimi olmaz. Silikon ile kanser gelişimi arasında bir ilişki olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Son zamanlarda basın ve medyada yer alan silikonun kanser yaptığına dair çıkan haberler, yıllar önce kapatılmış bir Fransız firmasının tıbbi olmayan silikon kullanarak üretmiş olduğu ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılmayan meme protezlerini konu almaktadır. Şu anda tarafımızca kullanılan silikonlar ABD tarafından FDA onaylı olup, kanser yapıcı etkisi yoktur.

Silikon protezin delinmesi, patlaması

Meme büyütme ameliyatı sonrası silikon patlaması, delinmesi normal koşullarda oluşan durum değildir. Silikonlar üretimleri sırasında birçok kalite kontrol testinden geçer. Dışarıdan gelecek basınç etkisine dayanıklıdır. Ne kadar sıkarsanız sıkın, hatta çamaşırların suyunu sıkarmış gibi defalarca katlayıp kıvırıp bükün, patlatamazsınız. Ancak ateşli silah yaralanmaları ile, ya da kesici, delici, batıcı nitelikteki cisimlerin batması ya da buna bağlı yaralanmalar sonucu silikonlar delinip patlayabilir. Patlarsa ne olur? Silikon patlaması sık rastlanan durum değildir, ama yine de patlarsa patlak silikon çıkarılır, yerine sağlam silikon takılır. Silikon patlaması beraberinde kesici-delici alet batmasına, ateşli silah yaralanmasına bağlı başka problemler yok ise sizin sağlığınızı tehdit edici nitelikte değildir. Silikonun içeriğindeki maddenin ne olduğunun önemi bu gibi durumlarda ortaya çıkar.

Meme silikonlarının zararı var mıdır?


Silikonun eskimesi


Silikonların yıllar içinde yıpranıp eskimesinin mümkün olduğu, buna bağlı sızıntıların da olabileceği söylenir. Bunlar, bugün için geçerliliğini yitirmiş, geçmişteki deneyimler sonucu edinilen deneyimler ve verilerdir. Bazen hastalarım bana silikonların belli süre sonra değiştirilmesi gerektiğine dair duyumlar aldıklarını ifade ediyor. Tamamen yanlış bilgidir. Silikonların biçilmiş kesin ömrü yoktur. Bir silikonda patlama ve sair problemler oluşmuşsa takıldıktan birkaç ay sonra bile değiştirilmesi gerekebileceği gibi, hiçbir problem olmadığında ömür boyu bile kalabilir. Kısaca silikonun vücuda yerleştirildikten sonra biçilmiş belli ömrü yoktur. Bilmeniz gereken, silikon ile ilgili herhangi problem çıkmadığı takdirde hayat boyu kalabileceğidir.

Kapsüler kontraktür

Vücut içine yabancı bir cisim yerleştirildiğinde, organizma kendini korumaya yönelik olarak yabancı cismin etrafını saran bir kapsül oluşturur. Her göğüs büyütme ameliyatı sonrası kapsül oluşumu normal ve doğal bir durumdur. Ancak bazı kişilerin organizması yabancı cisimlere karşı normalden daha fazla reaksiyon gösterir, kapsül kalınlaşır, sertleşir, büzüşerek içindeki cismi sıkmaya, sıkıştırmaya başlar. Yerleştirilen meme protezinin çevresinde kapsüler kontraktür geliştiğinde protezi sıkar, sıkıştırır, bu durum derinden gelen göğüs ağrısına, memede sertleşmeye yol açar ve protez, dışarıdan bakıldığında derinin altında belirgin görünüm alır. Başlangıç aşamasındaki hafif olgularda şikayetler de hafiftir, bu durum herhangi bir girişim gerekmeksizin sadece masaj programının yoğunlaştırılmasıyla düzelir. Düzenli kontrol yaptırmamaktan dolayı erken dönemde fark edilemeyen, ileri derecedeki kapsüler kontraktür durumlarında ise basit bir müdahele ile oluşan kapsül kesilirerk içarideki silikon rahatlatılır. Kapsül problemi sık rastlanan problem değildir. Nadir rastlanan durumlarda masaj uygulamalarıyla problem çözülür. Ancak bu konuda size de düşen görevler var. Öncelikle masaj konusundaki tavsiyelere uymanız, düzenli kontrolleri ihmal etmemeniz gerekir. Bunlara uyduğunuz takdirde endişe edecek hiçbir şey yoktur. Kapsüler kontraktür probleminin son aşamaya gelmiş olması demek, sizin kontrollerdeki ihmalkarlığınız, doktorunuzu ve doktorunuzun yaptığı işi ciddiye almadığınız anlamına gelir. Siz tavsiyelere uyduğunuzda kapsüler kontraktür, endişelenmenizi gerektirecek problem olmaz.

Ameliyat izlerinin revizyonu

Meme büyütme ameliyatı sonrası bazı kişilerde meme başı çevresinde ya da meme altı kıvrımında oluşan ameliyat izleri belirgin olarak kalabilir. Bu izleri azaltmaya yönelik revizyonlar uygulandığında problem çözülmüş olur.

Göğüs büyütme ameliyatı sonucunu etkileyen kişisel faktörler
  1. Göğüslerin mevcut büyüklüğü: Meme büyütme ameliyatının sonucunu estetik açıdan etkileyen önemli faktördür. Göğüs yapısının büyüklüğü ne kadar fazla ise içeriye yerleştirilen protezi o ölçüde gizler ve doğal görünüm kazandırır.
  2. Meme dokusunun kalınlığı, gevşekliği, dolgunluğu: Ameliyatın sonucunu etkileyen önemli faktördür. Meme dokusunun ince, zayıf ve gevşek olması, sonucu etkiler.
  3. Göğüs yapısında sarkıklık olması: Göğüs yapısında hafif sarkıklık, boşalma olması silikon protez yerleştirildiğinde düzelir. İleri derecede gevşek ve zayıf dokusu olan sarkık göğüslere göğüs büyütme ameliyatının yanında dikleştirme ameliyatı da şarttır.
  4. Göğüs duvarının şekli: Göğüs duvarındaki doğumsal şekil bozuklukları, estetik görünümü olumsuz yönde etkiler. Bu gibi durumlarda asimetrik protez uygulamaları ile deformiteye bağlı oluşan görsel problem çözülmeye çalışılır.
  5. Göğüs yapısının asimetrik olması: Bazı kişilerin her iki memesi arasında şekil ve büyüklük farklılıkları olabilir. Bu durum, simetrik görünüm kazandırmayı zorlaştırıcı faktördür. Bu gibi durumlarda asimetrik protezler ya da her iki göğüse farklı büyüklükte protezler kullanılarak asimetrik görünüm azaltılmaya çalışılır.
  6. Derinin elastikiyeti: Ameliyatın sonucunu etkileyen önemli faktördür. Deri elastikiyeti normal olan kişilerde sonuçlar daha etkileyici olur.
  7. Göğüs gelişimindeki şekil bozuklukları
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme silikonlarının zararı var mıdır? Riskleri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN