Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir?

Göz çevresinde oluşan kırışıklıklara halk arasında denir. Adını kazayağı çiçeğinden alır. Kazayağı çiçeğinin özellikleri nelerdir? Kazayağı çiçeği hangi bölgede yetişir? Kazayağı çiçeği yılın hangi dönemlerinde yetişir. İşte kazayağı çiçeği ile ilgili tüm özellikler...

Giriş Tarihi: 1.2.2016 17:28 Güncelleme Tarihi: 1.2.2016 17:29
Kazayağı nedir?

Nisan-Eylül ayları arasında açan leri eflatun,parlak pembe,beyaz,sarı renklerdedir.Yaprakları dolgun,etli ve yayılıcı bir bitkidir.Ortalama 20-30 cm. boylanır.Çok yıllık bitkidir.Her türlü toprakta yetişir.drenajı iyi,taşlı veya kumlu toprakları tercih eder.Tuza dayanıklıdır.Tohum ve çelikle üretimi yapılır.Deniz kenarlarında, taşlık alanlarda, yol ve bordürlerde, şevlerde, eğimli yamaçlarda, toprağın örtülmesinde kullanılır.
Dekoratif, y arı çalımsı, sürünücü bir bitkidir. Yapraklar sapsız, karşılıklı, birbirleriy le 90°' lik açı y apacak şekilde dizilmişlerdir. Yan durumlu çiçiçekler tek tek bulunurlar.
Parlak pembe renkli, şerit şeklindeki petaller ve sarı stomenleriy le papaty a gibidir. Çiçeklenme mevsimi ilkbahar ve y azdır.
Boy u 2030 cm olup, anav atanı Güney Afrika'dır. Tam güneş, ama korunaklı yerleri sever.
Dondan hoşlanmaz, fakat (2 °C)'ye kadar kısa süreli de olsa dayanır. Her çeşit toprakta yetişir, drenajı iyi, taşlı vey akumlu toprakları tercih eder. Tuza çok iyi dayanır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazayağı nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN