Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tedavisi

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor tedavisini anlattı.

Giriş Tarihi: 17.2.2016 10:57
Bel fıtığı tedavisi
"Tüm zorluklarına rağmen yaşamak güzel, bu yaşamı da en konforlu hale getirmek elimizde. Sürekli bel ağrısı ile yaşamı sürdürmek çok zor. Ama artık gelişen teknoloji ve deneyimle ameliyatların kolaylaşması, sakat kalma felç olma riskinin büyük ölçüde ortadan kalkması ndan kurtulmamızı sağlıyor. Önemli olan doğru zamanda doğru doktora ameliyat olmak. Bu nedenle bacağa giden sinirlerde harabiyet oluşmadan ameliyat olmakta, ameliyatı da bu işi en düzgün biçimde yapan hekimlere yaptırmakta yarar var."

Op. Dr. Aybars Akkor "Bel fıtığı nedenlerini stres, aşırı yorulma, yukarı uzanma, yana doğru eğilme, klima rüzgarına ve cereyana maruz kalma, uzun süre ayakta durma, uzun süre sarsıntılı yolda araba kullanma olarak sayabiliriz."

Bel fıtığında ameliyat gerektiren durumlar ise şöyle sıralıyor


Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor "Bacakta güç kaybı, tedaviyle geçmeyen ağrılar, yürümekte zorluk yaratan uyuşmalar, yürümekte güçlük, gece uyandıran ağrılar, MR görüntülerinde kopmuş fıtık parçası, idrar kaçırma, cinsel fonksiyon kaybıdır."

Bel fıtığı tedavisini ise

"Sadece ağrı varsa ilaç tedavisi ve istirahat, ağrı ve uyuşma varsa fizik tedavi, nöralterapi, kaplıca, bele ozon enjeksiyonu, güç kaybı varsa ameliyat edilerek tedavi edilebilir. Bayanlarda ameliyatlık fıtık oranının yüksek olmasının nedeni kendilerinden önce eşine, çocuklarına, ailesine daha fazla önem verip, kendini boş vermesi ve doktora geç başvurmasından kaynaklanıyor."

Bel fıtığının en sık görüldüğü meslek grupları ise şöyle sıralıyor

Op. Dr. Aybars Akkor "En ağır iş onlarda olduğu için ev hanımları, en stresli grup olan yöneticiler, öğretmenler, şoförler, garsonlar, eczacılar ve vibratörlü iş makineleri kullananlar olarak sıralanabilir. Listede ağır kaldıran hamallar yok, çünkü onlar nasıl kaldırmaları gerektiğini biliyorlar."

Fıtık ameliyatının nasıl yapıldığını ise şöyle anlatıyor Op. Dr. Aybars Akkor "Bel fıtığı ameliyatlarında altın standart mikrocerrahidir. Birçok değişik yöntem bulunmasına rağmen hiçbiri mikrocerrahi kadar başarılı olamıyor. Mikrocerrahi ile hastanın belinde ancak bir parmağın girebileceği bir delikten giriliyor, mümkün olduğunca kas ve kemik dokusuna zarar vermeden fıtık parçası çıkartılıyor. Hastanın cilt dikişi olmuyor. Hasta ortalama iki saat sonra ayağa kaldırılarak aynı gün içinde taburcu olabiliyor. Ameliyatta sakat kalma felç olma riski yok denecek kadar az. Ameliyat hastanın durumuna göre genel veya lokal (epidural veya spinal) anestezi ile yapılıyor. Tüm ameliyat onbeş ila yirmi dakika sürüyor."

Ameliyat sonrası ise şu tavsiyelerde bulunuyor Op. Dr. Aybars Akkor


"Ameliyat günü taburcu olan hasta, on gün evinde kalıyor, evde dolaşması, oturması serbest oluyor. On gün sonra kontrole gelen hastaya her türlü hareket için izin veriliyor. Ağır kaldırma, öne eğilme, yukarı uzanma, araba kullanma, cinsel ilişkiye girme yasaklanmıyor. En az iki hafta süreyle strese girmesi istenmediği için yaklaşık iki hafta sonra işe başlayabiliyor."

Belimize özen göstermemiz gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Aybars Akkor "Otururken sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar.Beliniz düz olarak ayakta durmaya çalışın. Ayakta çalışırken beldeki çöküklüğü hafifletmek için ayak iskemlesini kullanın. Dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilmeyin. Bayanlar için orta yükseklikteki topuklar beli daha az zorlar. Topuksuz ayakkabılardan sakının. Sert yatakta yatın. Yumuşak yatakların altına 2 cm kalınlıkta kontraplak koyun. Yüzüstü yatmayın. Sırtüstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık koyun. Yan yatarken bacaklarınızı kalça ve dizden bükük olarak tutun. Araba kullanırken koltuğunuz sert olmalı. Pedalları kullanırken bacağınızın tam gerilmemesi için direksiyona mümkünse yakın oturun. Bir şey kaldırırken, kaldırmayı uygun bir şekilde güvenli yapın. Dizlerinizi bükün, yükü vücudunuza yakın tutun ve kalkmak için bacak adalelerinizi kullanın. Ani hareketlerden sakının. Ağır herhangi bir şeyi belinizden yukarı seviyeye kaldırmayı denemeyin. Çalışırken ağır iş yapmayınız. İmkanınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın. Bel ağrınız geçince yürüme, yüzme gibi düzenli egzersiz yapın. Fakat güçlü bir harekete teşebbüs etmeden önce, adalelerinize ısınma ve gevşeme fırsatı vermek için yavaş başlayın."Op. Dr. Aybars Akkor
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bel fıtığı tedavisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN