Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boynunuz çok mu ağrıyor?

günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklar arasındadır. Biz de çağımızın hastalığı olan boyun ağrılarını ve boyun fıtığını Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor’a sorduk.

Giriş Tarihi: 7.3.2016 15:04
Boynunuz çok mu ağrıyor?
"Ağrıdığı zaman en çok sıkıntı çektiğimiz bölgemiz boynumuzdur. Boynumuzda sorun olduğu zaman ağrı başımıza ve sırtımıza da vurur. Bunlara unutkanlık ve baş dönmesi de eklenir, alınganlığımız artar, kendimizi gün boyu yorgun halsiz hissederiz, gece uyusak bile sabah hiç uyumamış gibi çok zor kalkarız. Sıkıntıyı çekmek yerine tedavi yoluna gitmek gerekir. Önemli olan bu konuda en ileri teknolojiyi kullanan, en tecrübeli doktoru bulmaktır."

Op. Dr. Aybars Akkor oluşumunu şöyle anlatıyor. "Kafa tabanından itibaren 7 adet omur cisminden oluşur. Her omur cisminin ortasında, beynin devamı olan omurilik bulunur. Vücudun çeşitli yerlerinden beyine dönen duyular veya beyinden vücuda dağılan emirler omurilik içinde seyreder. Boyun bölgesinde her omur cismi hizasından çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar. Omurgalar arası yastıkçık dediğimiz disk dokusunun dış kısmı (anulusfibrosus) ve iç kısmı (nucleuspulposus ) bulunur. Jelatin kıvamındaki iç kısmın, daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar."

Boyun fıtığında hastaların tek taraflı ve kola doğru yayılan bir ağrıdan şikayet ettiğini belirten Op. Dr. Aybars Akkor"Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve beraberinde uyuşma hissedilebilir. Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı olabilir. Hastalar ellerine aldıkları ağır cisimleri yere düşürmekten şikayet ederler. Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar. Eğer bası daha da ilerlerse yürüme güçlüğü ve dengesizlik de oluşur. Kişi idrarını ve dışkısını tutamaz hale gelebilir."

Boyun fıtığı teşhisi için MR çektirilmesi gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Aybars Akkor"MR'ın olmadığı yerlerde tomografide iş görebilir. Ancak MR varsa öncelikli olarak tercih edilmelidir."

Boyun fıtığı tedavisinin belirtilere göre değişiklik gösterdiğini belirten Op. Dr. Aybars Akkor "Sadece ağrı varsa ilaç tedavisi, istirahat ve yüzme önerilir. Eğer ağrı ile birlikte uyuşma varsa fizik tedavi, ağrı tedavisi, kyropraktik tedavi, traksiyon ve manuel terapi uygulanabilir. Ancak güç kaybı varsa hastanın ameliyat olması gerekebilir."

Boyun fıtığı ameliyatlarının gelişen teknoloji ile oldukça kolaylaştığını vurgulayan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor "Artık boynun ön tarafından ufak bir kesi ile girilerek fıtığa ulaşılmakta, ameliyat otuz-kırk dakika sürmektedir. Hasta ameliyattan iki saat sonra ayağa kaldırılır, aynı gün içinde de taburcu edilir. Mikrocerrahi ile yapılan bu ameliyatlarda sakat kalma felç olma riski hemen hemen yok gibidir. Hasta bir hafta on gün içinde işe dönebilir."

Boyun ağrılarında kesinlikle beklenmemesi gereken durumlar olduğuna dikkati çeken Op. Dr. Aybars Akkor "Yürüme bozukluğu, elden cisimleri düşürme, dengesizlik, gece uyandıran ağrı ve kol kaslarında erime varsa kesinlikle beklenmeden bel tedavileri alanında uzman bir doktora gidilmelidir."

Boyun ve omuzlarda ağrı oluşmasını önlemek için tavsiyelerde bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor "Otururken çenenizi yukarı değil, bükük ve boynunuzu arkaya doğru çekik tutun. Kol destekleri olan sert sandalye kullanın. Gevşemeyin; bütün omurganız sandalye arkalığına dayanacak şekilde dik olsun. Sandalye kollarını kollarınıza destek olarak kullanırsanız, ileri eğilme sebebiyle boynunuzda olacak lüzumsuz zorlanmayı önlemeye yardımcı olur. Ayaktayken ise çenenizi yukarı değil, bükük ve boynunuzu arkaya doğru çekik tutun. Keza belinizin düz durmasına çalışın. Dizlerinizi bükmeden öne doğru eğilmeyin; bu, boyun ve omuzlarınızı arkaya çekik ve dik tutabilmenizi kolaylaştıracaktır. Uyurken yüz üstü yatmayın. Yan yatarak uyumanız daha iyidir. Baş ve boynunuza yastığınız yardımıyla normal bir duruş sağlayın ve kollarınızı aşağıda tutun. Eğer sırtüstü yatmak istiyorsanız yastığınızı baş ve boynunuzun altına gelecek şekilde koyun. Yastık baş ve boynunuzu nötr bir durumda desteklemelidir. Boynunuzun gergin durmasından kaçının. Yatak altına tahta konması veya sert ortopedik yatak kullanılması tavsiye edilir. Uzanarak televizyon seyretmeyin. Sert bir koltuk veya sandalye kullanın. Okurken başınızı desteklemek için yumuşak kuş tüyü yastık kullanmayın. Araba kullanırkenyüksek oturun. Koltuğunuz direksiyonun üzerinden bakmak için gerilme ve eğilmenizi gerektirmeyecek şekilde ne çok alçak ne de çok geride olmalıdır. Destek için poliüretan bir yastık faydalı olabilir; yastık 1-2 cm kalınlığında, sırtınız genişliğinde ve omuzlarınızın hizasına kadar olmalıdır. Bir şey kaldırırken dizlerinizi bükün ve kaldırma için bacak kaslarınızı kullanın. Ani hareketlerden kaçının. Ağırlığı gövdenize yakın tutun ve hiç bir şeyi bel hizasından yukarı kaldırmaya çalışmayın. Başınız hizasından yüksekçe bir rafa uzanmanız gerekliyse bir iskemleye çıkın. Uzun süre uzanma veya yukarı bakmaktan kaçının. Aşırı çalışmayın. Eğer bütün gün masada çalışıyorsanız; fırsat bulunca kalkıp dolaşın. İş arası dinlenmelerde egzersizlerinizi bir iki defa yapmanız faydalı olabilir."Op. Dr. Aybars Akkor
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boynunuz çok mu ağrıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN