İnatçı ağrılardan elle tedavi ile kurtulun

Giriş Tarihi: 20.3.2016
İnatçı ağrılardan elle tedavi ile kurtulun

Manuel terapi; diz, omuz ve ayak bileğindeki eklem ağrılarında iyi sonuç veriyor. Uzmanlar sorunlu bölgeyi; elleriyle bastırma, germe, döndürme gibi manevralar yaparak tedavi ediyor

Yaşlı insanlarda en çok görülen sağlık sorunlarından biri de ağrılardır. Manuel terapi, omurga ve eklemlerdeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinin bilinçli olarak el ile yapılması olarak tanımlanır. Bir fizik tedavi uzmanı ve eğitimli doktor tarafından uygulanan bu yöntem, dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan ve operasyona gerek kalmadan tüm olası fıtık bulgularını ortadan kaldıran etkili bir yöntemdir. Dr. Metin Mutlu, ağrı tedavisinde manuel terapi hakkında bilgi verdi:
Omurga, kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve fonksiyon bozuklukları, sadece elle yapılan bazı özel manevra ve hareketler uygulanarak tedavi edilebilir. Manuel terapinin uygulama teknikleri; eklemlere veya ilişkide bulunan yumuşak dokularına yapılan ve el becerileri gerektiren pasif hareketlerdir. Basit bir manuel terapi tekniği ile geçebilecek rahatsızlıklar için bazen hastalara çok sayıda tetkik ve tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Oysa manuel terapi ile rahatsızlığın nedeni uzman doktor tarafından anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak değerlendirilip belirlendikten sonra direkt olarak sorunun kaynağına müdahale edilebilmektedir.
Manuel terapi, kısa sürede etki gösteren hızlı ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir ilaç tedavisi veya cerrahi operasyon gerektirmemektedir. Bu tedavide vücut biyomekaniği bir bütün olarak ele alınıp özel teknik ve testlerle sorunun kaynağı manuel olarak araştırılıp teşhis edilir ve tedavisi o an uygulanabilir.

ALTERNATİF TIP DEĞİL
Uzman doktorlar, hastalıklı bölgeye elleriyle birtakım bastırma, germe, döndürme gibi manevralar, teknikler uygulayarak tedaviyi gerçekleştirir. Hafif vakalarda iki-dört, orta vakalarda beş-altı, ileri vakalarda ise sekiz-on seans uygulanmaktadır. Bu tedavinin masaj ile ilgisi yoktur. Klasik bir tıp tedavisidir; alternatif tıp değildir. Dünyada çok yaygın olarak kullanılan manuel terapi, Sağlık Bakanlığı ve Tabipler Odası'nın tedavi hizmetleri listesinde bulunmasına rağmen ülkemizde az sayıda manuel terapi doktoru bulunmaktadır.

MANUEL TERAPİ İLE TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR
1- Omurga problemleri ve ağrıları
2- Boyun-bel fıtığı, duruş problemleri, omurgada hareket kısıtlılıkları
3- Romatizmal hastalıklar
4- Yumuşak doku problemleri ve ağrıları (Kas ve tendon yırtıkları, dokularda sertleşme ya da gerginlikler)
5- Ameliyat sonrası rehabilitasyon
6- Spor yaralanmaları (Doku zedelenmesi, kas yırtılması ve çıkıklar)
7- Baş ağrısı (Stres sonrası oluşan baş ağrıları, boyun problemlerine eşlik eden ağrılar)
8- Aşırı stres nedeni ile oluşan ağrılar
9- Yaş ilerlemesi ile diz, omuz ve ayak bileğinde meydana gelen eklem sorunları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnatçı ağrılardan elle tedavi ile kurtulun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN